Слово з суфіксом гик. Правопис слів із суфіксами ік. Правопис суфіксів -ік-, -ек-, -ок Чи є суфікс ок в російській мові

Предмет: Російська мова

Клас: 3 Д

Програма: "Початкова школа XXI століття" під редакцією

Тема: Вчимося писати суфікс - ок - в іменниках

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Мета: створити умови для формування у учнів уявлення про правопис суфікса - ок - в іменниках

Завдання уроку:

Освітні:

Ознайомити учнів із правописом суфікса - ок - в іменниках;

Відпрацьовувати написання суфікса - ок - в іменниках;

Повторити правопис суфіксів -ік-, - ек -

Розвиваючі:

Розвивати вміння розмірковувати, аналізувати, робити висновки;

Сприяти збагаченню словникового запасу учнів;

Створити умови на формування компетенцій, сприяють продуктивної комунікації;

Виховні:

Створити умови для прищеплення інтересу до уроків;

Виховувати працьовитість, самостійність, повагу до оточуючих;

Методичні прийоми:

Діясний підхід;

Створення проблемної ситуації;

Що спонукає діалог;

Обладнання:

(Зразок на дошці)

Які ще можна було утворити слова, які називали б маленькі предмети? Що треба додати?

Складають та записують слова

Лучок, гачок, чобіток, прасок, жучок, млинець дідок, сирок, бичок, павучок, грибок, хом'ячок лужок, язичок, сніжок.

Перевіряють роботу.

Треба додати два суфікси: - ок - і - ек-

Навчально-пізнавальна

Самостійна робота

Гімнастика для очей

Прочитайте слова, записані на дошці. Складіть та запишіть у зошит ланцюжка слів, використовуючи суфікси - ок - та - ек- Позначте суфікси.

Друг, вітер, пиріг, дуб,

Поміняйтеся зошитами, обговоріть ланцюжки, що вийшли, оцініть роботу один одного.

Візьміть свої зошити. Перевіримо, які вийшли ланцюжки слів.

Що цікавого помітили? (Що сталося з суфіксом – ок – при додаванні до цих слів суфікса – ек?

Прочитайте правило у підручнику на с. 21

друг - дружок - дружок

вітер – вітерець – вітерець

пиріг – пиріжок – пиріжок

дуб – дубок – дубочок

Змінюються зошитами, обговорюють, оцінюють роботу одне одного.

Зачитують слова, називаючи суфікси.

У суфіксі - ок - відбулося чергування к/год.

Читають правило.

Навчально-пізнавальна

Комунікативна


Самостійна робота

Робота в парах

Фізмінутка (Фізична та емоційна розрядка)

Зі слів складіть прислів'я (слова: справи, вершок, с, на, мішок на картках розміщені по стінах) - Запишіть її в зошит. - Як ви розумієте це прислів'я?

Робота зі словами вершок та мішок. - Як ви вважаєте, чи підходять ці слова до нашої теми?

Історично: вершок – від слова верх (росток), староруська міра довжини дорівнює приблизно 4,5 см; мішок - маленьке хутро. Зараз цей зв'язок втрачений (відбулося спрощення складу слів: вершок, мішок – коріння)

Складають прислів'я: Справ на вершок, а слів з мішок

Записують прислів'я.

Висловлюють свої думки.

Висловлюють свої припущення.


Фронтальна робота

Робота з підручником (упр. 3). Повторити правопис суфіксів -ік -, - ек-

Пропоную роботу на вибір. Виконайте упр.3 у підручнику або вправу 3 у ТПО.

Направляю та консультую (на місцях)

Виконують вправи на вибір.


Компетенція особистісного самовдосконалення

Навчально-пізнавальна

Фронтальна робота

Самостійна робота

Гра "Знайдіть свої слова". Кожен ряд (група) отримує картки зі словами: сніжок, голубок, свисток, сніг, крок, голубок, вечір, садок, свист, вечор, дзвіночок, сніжечок, голуб, сад, дзвін, свисток, вечірок, крок, садочок, дзвінок, крок, сир, сир, сир. - Перевіримо виконане завдання

Кожна група вибирає слова, які відповідають даній моделі.

Виходить представник першої команди зі словом, до нього підходять ще по одному від кожної команди із спорідненими словами, вибудовують словотвірний ланцюжок (закріплюють на дошці) і т. д. (8 ланцюжків)

Комунікативна

Навчально-пізнавальна

Групова робота

Рефлексія

Що нового впізнали?

Чи досягли ми поставленої мети?

Де вам знадобляться ці знання?

Повернімося на початок уроку. Виправте помилки в словах, записаних на дошці. Доведіть.

Домашнє завдання: підручник з 22, упр.6

Дякую за урок!

Відповідають на запитання.

1 людина працює біля дошки. Виправляє помилки: павучок, сніжок, каблучок. Доводять.

Записують завдання.

Навчально-пізнавальна

Фронтальна робота

Актуалізація знань

Урок російської мови в 3-му класі на тему "Вчимося писати суфікс - ок - в іменниках"

Вчитель

Стаття віднесена до розділу: Викладання у початковій школі

Цілі уроку:

    удосконалювати знання учнів про написання суфікса - ок-, розвивати вміння та навички правопису суфіксів іменників, пам'ять, увагу, мовлення, вміння слухати, виховувати працьовитість, самостійність, інтерес до предмета.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Підручник у вас на столі?
А ручки та зошити?
Тоді урок почнемо зараз,
Якщо все у вас гаразд.
Будьте уважні,
Слухняні і спостережливі.
Щоб російську мову пізнавати,
Потрібно серйозно все вивчати.

2. Словникова робота (Додаток 1, слайд 5, 6)

Птека б. сивий, б. л.то, дів. чка, з. бота, з. вод, м. кірка, к. л.ндар, к. стрюля, .г. рід, нар. кету, тр. мвай, ш. к.лад, ш. фер.

3. Вивчення нового матеріалу.

Проблемна ситуація. Давай поспостерігаємо за суфіксом – ок – адреса, черевичок, білок, бочок, горбок, бичок, вітерець, вечор, волосок, дзига

Чи вдалося тобі побачити особливості цього суфікса?

Висновок роблять діти: по-перше, цей суфікс завжди ударний, по-друге, звук (о) після шиплячих у цьому суфіксі позначається буквою о.

4. Робота за підручником с. 20 № 1. Утвори слова з суфіксом - ок-, які б називали маленькі предмети.

черевик, бик, вовк, друг, жук, каблук, луг, павук, пиріг, важіль, чобіт, сніг, сир, праска, хом'як, крок, язик. (Слайд 7, перевірка)

5. Робота в зошиті “Пишемо грамотно” № 2

№1.Додай суфікси - ек-, - ок-.

6. Робота у парах.


Склади та запиши десять слів, використовуючи суфікси - ек-, - ок-.

сир, друг, гак, млинець, дружок, павук, людина, вітер, замок, пиріг, дуб, сніг.

Завдання: прочитай ще раз вихідні слова і назвіть ті, в яких вже були суфікси (це слова млинець, дружок), що сталося при додаванні до цих слів суффмкса - ек-.

Висновок роблять учні: у суфіксі - ок - відбулося чергування к/год.

7. Фізкультхвилинка

Вранці метелик прокинувся,
Потяглася, посміхнулася.
Раз - росою вона вмилася,
Два – витончено покружляла.
Три нахилилася і присіла,
На чотири – відлетіла.

Заряджання для очей.

Подивіться в далечінь у вікно, закрийте очі, знову подивіться. Зробіть кругові рухи очима вправо та вліво. Розплющіть очі, подивіться вдалину.

8. Робота за підручником. с. 21 №5.

Закріплення правопису іменників з суфіксами -ок-, - ек-, - ік-, відпрацювання аналізу складу слова.

Випиши групи споріднених слів, записуючи слова в такому порядку:

сніжок, голубок, свисток, сніг, крок, голубок, вечір, садок, свист, вечір, дзвіночок, сніжок, голуб, свисток, вечір, сад дзвін, крок, садочок, дзвінок, крок.

(Додаток 1. Слайд 8. Перевірка)

9. Самостійна робота.

Закріплення правопису слів із суфіксами -ек-, - ік-, - ок-. Робота в зошит "Пишемо грамотно" № 2, с. 4

10. Диференційована робота на дошці та у зошитах.

Запис слів під диктовку у два стовпчики: у перший - слова с ь на кінці після шиплячих, у другий - слова без ь.

Диктовані слова: пейзаж, креслення, допомога, мова, конвалія, річ, лящ, сторож, глуш, товариш, курінь, ніч, опівночі, дочка, олівець.

11. Перевірка (Додаток 1, слайд № 9).

12. Домашнє завдання: с. 22 № 6, правило с. 20.

Записати слова у два стовпчики залежно від місця орфограми.

Шепіт, павучок, чорний, щілинка, жучок, шорти, бичок, шов, шарудіння, крок, бджоли, капюшон.

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

адреса, черевичок, бочок, горбок, вітерець, вечор, волосок, дзига, пушок, пиріжок

сніжок голубок свисток сніг крок голубочок вечір

свист вечір дзвіночок сніжок голуб

дзвін свисточек вечірок крок садок дзвінок

сирок сирочок

Слова з суфіксами -ек-/-ік-завжди викликають масу питань у школярів. Більше того, далеко не кожна доросла людина знає, в яких випадках пишеться та чи інша морфема. Саме тому представлену статтю ми вирішили присвятити цій темі.

Загальні відомості

Назвіть 2 слова із суфіксом -ік-. Слід зазначити, що зробити це нескладно, але тільки в тому випадку, якщо ви знаєте основне правило російської мови, яке пояснює правопис літери «і» і «е» в даній морфемі. Адже деяка частина людей постійно робить одні й ті самі помилки, і замість «ключик» пишуть «ключок», замість «кущик» – «кущ», «м'ячик» – «м'ячок» та інше. Саме тому у шкільній програмі цієї теми приділяється особлива увага.

Коли потрібно ставити букву «і»?

А які слова із суфіксами -ек-/-ік- знаєте ви? До них відносяться наступні: диван, онучок, синочок, цеглинка, горошок, ножичок, олівець, дзвіночок, листок, грудочку, молоточок, квіточка, листочок, кущик, вогник, свисточок, стеблиночок, ключик, хлопчик, носик, огірок, стільчик, пальчик , шматочок, личко, мішечок, м'ячик, хусточка, пиріжок, місток, калачик, літачок, гвинтик, бантик, дощик, горішок, садок, кошенят та ін.

Як ви могли помітити, кожне згадане слово із суфіксом -ік-викликає великі сумніви з приводу його правильного написання. Адже дана морфема стоїть у ненаголошеному становищі, а отже неможливо визначити, яку голосну необхідно ставити в кінці – «і» чи «е» (а, можливо, і «про»?). Саме тому рекомендуємо ознайомитись із відповідними правилами російської мови.

Основне правило

Слово з суфіксом -ік- слід писати тільки в тому випадку, якщо при його відмінюванні голосна буква «і» зберігається. Для наочності наведемо конкретні приклади:

  • олівець - олівець;
  • диван - диван;
  • огірок - огірочка;
  • калачик - калачІка;
  • кущик - кущик;
  • носик - носик;
  • стільчик - стільчик;
  • пальчик - пальчик;
  • личко - личИка;
  • хлопчик - хлопчик;
  • ключик - ключик;
  • м'ячик - м'ячик;
  • літачок - літакІка;
  • листок - листок;
  • гвинтик - гвинтик;
  • бантик - бантІка;
  • місток - місток;
  • цегла - цегла;
  • дощ - дощ;
  • садок - садок та ін.

Коли потрібно ставити букву «е»?

Про те, як можна перевірити слово із суфіксом -ік-, ми розповіли трохи вище. Проте слід зазначити, що у російській мові нерідко трапляються такі лексичні одиниці, які мають морфему -ек-. І щоб переконатися, що у цих словах дійсно пишеться буква «е», їх також рекомендується просхиляти. Якщо вона є побіжною (тобто випадає), слід ставити тільки суфікс -ек-.

Наведемо наочні приклади:

  • дзвіночок - дзвіночка;
  • онучок - онучка;
  • вогник - вогник;
  • горошок - гороШКу;
  • ножичок - ножічка;
  • грудочок - грудочка;
  • свисточок - свисток;
  • молоточок - молоточка;
  • листочок - листочку;
  • горішок - горіха;
  • синочок - синочка;
  • стеблина - стеблинка;
  • шматочок - шматочок;
  • мішечок - мішечок;
  • квіточка - квіточка;
  • хусточка - платочка;
  • пиріжок - пиріжочка;
  • кошеня - кошеня Чка та ін.

Як бачите, досить легко визначити, яке пишеться слово із суфіксом -ік-, а яке - із суфіксом -ек-. До речі, такі морфеми в російській мові називають такими, що чергуються. На відміну від незмінних, їх правопис залежить від тих чи інших ситуацій (у разі від збереження голосної при відмінюванні слова).

із суфіксом -ок-

Вище ми розглянули слова із суфіксом -ік-. -Ок- так само є морфемою Однак під час словотворення такий суфікс не викликає жодних сумнівів. З чим це пов'язано? Справа в тому, що представлена ​​морфема практично завжди займає ударне положення. У результаті, буква «о» в суфіксі -ок- чується максимально чітко. Для наочності наведемо кілька прикладів:

  • кулачок;
  • вовчок;
  • синОк;
  • молоток;
  • стрілок;
  • півник;
  • дурник;
  • бережок;
  • дріб'язок;
  • знаток;
  • сніжок;
  • гачок;
  • теремОк та ін.

Суфікси -ек- і -ок- після щиплячих приголосних

Про те, які слова з суфіксом -ік-, -ек-і -ок-існують, ви знаєте. Однак тут виникає нове питання: "У яких випадках у двох останніх морфемах після шиплячих слід ставити букву "е", а в яких - "про"?" Адже досить складно визначити, як буде правильно: півник або півник. З чим це пов'язано? Справа в тому, що під час вимови таких лексичних одиниць і літера «е», і літера «о» після приголосних шиплячих чуються, як [о].

Правило правопису голосних «е» та «о» після шиплячих

Якщо суфікс, що стоїть після шипящей згодною, падає наголос, слід писати лише морфему -ок-. Наведемо наочний приклад:

  • бережок;
  • півник;
  • кулачок;
  • вовчок;
  • мужичОк;
  • вовчок;
  • старий;
  • черв'як;
  • чобіток;
  • дурник;
  • стрибок;
  • косячОк;
  • синОк;
  • сніжок;
  • гачок та інші.

Що ж до суфікса -ек-, він ставиться лише тих словах, у яких не падає наголос, і якщо така лексична одиниця втрачає голосну букву під час відмінювання.

Для наочності наведемо приклад:

  • Ножичок
  • горішок
  • внУчок;
  • горошок;
  • дзвінок;
  • грудочок;
  • молоток;
  • листочок;
  • вогник;
  • свисточок;
  • синОчок;
  • колірОчок;
  • стеблиночок;
  • шматочок;
  • мішечок;
  • яржик;
  • платочок;
  • пиріжок;
  • кошенят та інші.

Способи утворення слів за допомогою суфікса -ок-

Як утворюються такі слова? Іменники з суфіксом -ік-/-ек-виникають за допомогою додавання морфеми до У результаті ми отримуємо нову лексичну одиницю, але в зменшувально-пестливому значенні (наприклад, диван, грудочку, онучок, листочок, молоточок, дзвіночок тощо).

Що стосується суфікса -ок-, він надає дещо інші значення:

  • Зменшуваність, що супроводжується експресією ласкавості (наведемо приклад: чайок, браток, зяток, грибок, листок тощо).
  • Дія (наведемо приклад: позіхання, кидок, пинок, глоток, ривок, мазок, поштовх, стрибок, шльопак, скачок, клацання, бавовна та ін.).
  • Предмет, а точніше результат дії (наведемо приклад: уламок, моток, обрубок, накидок, зліпок, відбиток, стібок, селище, виселок та ін.).
  • Предмет, а точніше знаряддя дії (наведемо приклад: свисток, дзвінок, гудок та ін.).
  • Предмет, а точніше суб'єкт дії (наприклад, поплавок, движок, росток тощо).
  • Місце дії (каток).
  • Зменшувально-пестливе або тільки ласкаве значення (наприклад, Нінок, Вітек, Лідок, Ігорьок, Сашок та ін.).
  • Особа, яка справляє дію (наприклад, їзда, їдок, стрілок, гравець, ходок та ін.).
  • Особа, яка виникає в результаті дії (наприклад, недоносок, виродок, переросток, недоросток, підросток тощо).
  • Особи, що характеризуються якістю, яка полягає в мотивуючому слові (наприклад, предок, нащадок тощо).
  • Предмет, що характеризується ознакою, названий мотивуючим (наприклад, дичок, білок, жовток тощо).
  • Речовина, яка названа мотивуючим іменником (наприклад, крейда).
  • Одиниця, що виділяється в іменниках і позначає групу однакових предметів. При цьому їх рівно стільки, скільки називається мотивуючим (наприклад, п'яток, десяток тощо).

Слова з суфіксами -ек-/-ік-завжди викликають масу питань у школярів. Більше того, далеко не кожна доросла людина знає, в яких випадках пишеться та чи інша морфема. Саме тому представлену статтю ми вирішили присвятити цій темі.

Загальні відомості

Назвіть 2 слова із суфіксом –ік-. Слід зазначити, що зробити це нескладно, але тільки в тому випадку, якщо ви знаєте основне правило російської мови, яке пояснює правопис літери «і» і «е» в даній морфемі. Адже деяка частина людей постійно робить ті самі помилки, і замість «ключик» пишуть «ключок», замість «кущик» — «кущ», «м'ячик» — «м'ячок» тощо. Саме тому у шкільній програмі цієї теми приділяється особлива увага.

Коли потрібно ставити букву «і»?

А які слова з суфіксами-ек-/-ік-знаєте ви? До них відносяться наступні: диван, онучок, синочок, цеглинка, горошок, ножичок, олівець, дзвіночок, листок, грудочку, молоточок, квіточка, листочок, кущик, вогник, свисточок, стеблиночок, ключик, хлопчик, носик, огірок, стільчик, пальчик , шматочок, личко, мішечок, м'ячик, хусточка, пиріжок, місток, калачик, літачок, гвинтик, бантик, дощик, горішок, садок, кошенят та ін.

Як ви могли помітити, кожне згадане слово з суфіксом-ік-викликає великі сумніви з приводу його правильного написання. Адже дана морфема стоїть у ненаголошеному становищі, а отже неможливо визначити, яку голосну необхідно ставити наприкінці — «і» чи «е» (а, можливо, і «про»?). Саме тому рекомендуємо ознайомитись із відповідними правилами російської мови.

Основне правило

Слово з суфіксом -ік- слід писати тільки в тому випадку, якщо при його відмінюванні голосна буква «і» зберігається. Для наочності наведемо конкретні приклади:

  • олівець - олівець;
  • диван - диван;
  • огірок - огірочка;
  • калачик – калачІка;
  • кущик – кущик;
  • носик - носик;
  • стільчик - стільчик;
  • пальчик - пальчик;
  • обличчя - особа;
  • хлопчик – хлопчик;
  • ключик - ключик;
  • м'ячик – м'ячик;
  • літачок - літакІка;
  • листок - листок;
  • гвинтик – гвинтик;
  • бантик - бантІка;
  • місток - місток;
  • цегла - цегла;
  • дощ – дощ;
  • садок - садок та ін.
  • Коли потрібно ставити букву «е»?

    Про те, як можна перевірити слово із суфіксом -ік-, ми розповіли трохи вище. Проте слід зазначити, що у російській мові нерідко трапляються такі лексичні одиниці, які мають морфему –ек-. І щоб переконатися, що у цих словах дійсно пишеться буква «е», їх також рекомендується просхиляти. Якщо вона є побіжною (тобто випадає), слід ставити тільки суфікс –ек-.

    Наведемо наочні приклади:

  • дзвіночок - дзвіночка;
  • онучок - онучка;
  • вогник - вогник;
  • горошок – гороШКу;
  • ножичок - ножічка;
  • грудочок - грудочка;
  • свисточок - свисток;
  • молоточок - молоточку;
  • листочок – листочку;
  • горішок – горіха;
  • синочок - синочка;
  • стебло - стебло;
  • шматочок - шматочок;
  • мішечок - мішечок;
  • квіточка - квіточка;
  • хусточка - платочка;
  • пиріжок - пиріжочка;
  • кошеня - кошеня та ін.
  • Як бачите, досить легко визначити, яке пишеться слово із суфіксом –ік-, а яке – із суфіксом –ек-. До речі, такі морфеми в російській мові називають такими, що чергуються. На відміну від незмінних, їх правопис залежить від тих чи інших ситуацій (у разі від збереження голосної при відмінюванні слова).

    Іменники з суфіксом -ок-

    Вище ми розглянули слова із суфіксом -ік-. -Ок- так само є морфемою іменників. Однак під час словотворення такий суфікс не викликає жодних сумнівів. З чим це пов'язано? Справа в тому, що представлена ​​морфема практично завжди займає ударне положення. В результаті, літера «о» в суфіксі - чується максимально чітко. Для наочності наведемо кілька прикладів:

    Суфікси -ек- і -ок- після щиплячих приголосних

    Про те, які слова з суфіксом -ік-, -ек-і -ок-існують, ви знаєте. Однак тут виникає нове питання: «У яких випадках у двох останніх морфемах після шиплячих слід ставити букву «е», а в яких – «про»?» Адже досить складно визначити, як буде правильно: півник або півник. З чим це пов'язано? Справа в тому, що під час вимови таких лексичних одиниць і літера «е», і літера «о» після приголосних шиплячих чуються, як [о].

    Правило правопису голосних «е» та «о» після шиплячих

    Якщо суфікс, що стоїть після шипящей згодною, падає наголос, слід писати лише морфему –ок-. Наведемо наочний приклад:

  • бережок;
  • півник;
  • кулачок;
  • вовчок;
  • мужичОк;
  • старий;
  • черв'як;
  • чобіток;
  • дурник;
  • стрибок;
  • косячОк;
  • синОк;
  • сніжок;
  • гачок та інші.
  • Що стосується суфікса -ек-, то він ставиться лише в тих словах, в яких на нього не падає наголос, і якщо така лексична одиниця втрачає голосну букву під час відмінювання.

    Для наочності наведемо приклад:

  • Ножичок
  • горішок
  • внУчок;
  • горошок;
  • дзвінок;
  • грудочок;
  • молоток;
  • листочок;
  • вогник;
  • свисточок;
  • синОчок;
  • колірОчок;
  • стеблиночок;
  • шматочок;
  • мішечок;
  • яржик;
  • платочок;
  • пиріжок;
  • кошенят та інші.
  • Способи утворення слів за допомогою суфікса-ок-

    Як утворюються такі слова? Іменники з суфіксом -ік-/-ек- виникають за допомогою додавання морфеми до основи слова. У результаті ми отримуємо нову лексичну одиницю, але в зменшувально-пестливому значенні (наприклад, диван, грудочку, онучок, листочок, молоточок, дзвіночок тощо).
    Що ж до суфікса –ок-, він надає дещо інші значення:

    Правило ок ек

    § 54. Правопис суфіксів.

    1. -ік, -ек. Щоб розрізнити суфікси -ік, -ек (-ок) , треба пам'ятати, що при відмінюванні слова суфікс -Ік зберігає голосний звук, а суфікс -ек(-ок) втрачає голосний звук: ключ- іч- ключ- іч-а, огірк- іч- огірк- іч, але квіточка-ек – квіточка- до-А, вогник- ек- Вогонь- до.
    2. -ок, -ек. Після шиплячих під наголосом пишеться -ок : береж о до, вовч о до, півень о дочобіт о до . Суфікс -ек після шиплячих пишеться в тому випадку, якщо на нього не падає наголос: но жич ек, Орєш ек .
    Вправи.
    3. -Ець, -іц-а. Суфікс -Ець буває лише у словах чоловічого роду, а суфікс -іц-абуває тільки в словах жіночого роду: хліб ец, старий ец , але: кін іца, калюж іца.
    Вправа.
    4. -Ец-о, -іц-е. У іменниках середнього роду пишеться -Це , якщо наголос падає на закінчення, і пишеться -іце , якщо наголос падає на основу: листі цо, рушниця еце , але плать іце, крісло іце .
    Вправи.
    5. інк-а, -енк-а. Суфікс -інк-апишеться в іменниках, які утворені від слів на -ін-а, що мають значення одиничності: солом іна – солом інка, протал іна – протал інка; -енк-апишеться у словах, освічених від іменників, основа яких у рід. пад. множ. числа закінчується на -єн : паш ня – ор він (нар. пад. множ. числа) – паш енка; бас ня – бас він- Бас енка; сос на - сос він- сос енка.
    Але: село – дерево нь- Дерево нька; кухня – кухо нь- Кухо нька.
    Вправи.
    6. -ушк-, -юшк-, -ишк- . Суфікс -Вишк- вживається в іменниках середнього роду: сон ышко, пров ышко. Суфікс -ушк-, -юшк- пишеться в словах чоловічого та жіночого роду: дід ушка, сусід ушка, корів ушка, віл юшка, бат юшка, хліб ушко. Суфікс -юшк-пишеться також у словах середнього роду з м'якою основою: поле – підлога юшко, горе – гір юшко. 7. Після суфіксів -УШК- (-ЮШК-), -ІШК- пишеться закінчення або :
    а) У іменників жіноча. роду пишеться завжди закінчення ; головушка а, волюшк а, землішк а .
    б) У іменників чоловіч. роду, якщо вони позначають одухотворені предмети, пишеться закінчення : дідусь а, синочок а ; якщо ж вони позначають неживі предмети, то пишеться закінчення : хлібороб о, дворик о .
    в) У іменниках середн. роду пишеться завжди закінчення -о:полюшк о, лист о, скло о, крильце о .
    Вправи.
    8. -ічк-а, -Ечк-а. Суфікс -ічк-а(звичайно з ударяється і ) пишеться в іменниках, освічених від слів на -іц-аабо -Ік-а: країн і ця – країн і чка, лисиця – лис і чка, сходи – сходи ічка, землян ка – землян і чка. В інших випадках пишеться -Ечк-а: ложка – ложа ечка, папірець – папір ечка, лава – лаві ечка.
    Вправи.
    9. -йонк-а ( -онк-а), -йонок (-вінок) . Після шиплячих під наголосом замість -йонк-а, -Йонок пишеться -онк-а, -Вінок : книжок про нка, ведмеж о нок, миша о нок, галч о нок .
    10. -єнь-а, -Оньк-а. У ласкавих суфіксах -енько-, -онько- після н пишеться ь:мам енька, берез онька.
    Вправи.
    11. -Шук-е, -Шук-а. Суфікс -Шук-е(із закінченням ) пишеться в словах чоловічого та середнього роду (схиляються по 2-му відмінюванню): будинок – будинок шукайе, ніс – ніс шукайе, болото – боліт шукайе, колода – колода шукайе.Суфікс -Шук-а(із закінченням ) пишеться в словах жіночого роду (схиляються по 1-му відмінюванню): нудьга - нудьгувати шукайа, лапа – лап шукайа, борода – борід шукайа.
    Вправи.

    12. -щик, -чик. Після приголосних суфікси -шик і -чик у вимові важко різняться. У сумнівних випадках слід пам'ятати, що в іменниках, які позначають людей за характером їх занять та дій, пишеться суфікс -чик якщо перед суфіксом стоїть т, д, с, з, ж: літати – літ чик, перекладати – переклад чик, розносити - рознесення чик, возити - віз чик, перебігти - перебіг чик . Після інших приголосних пишеться -щик : набір щик, камінь щик, свай щик . Після т лише кілька слів, головним чином іноземного походження, мають суфікс -щик : флейт щик, ремонт щик, діамант щик та ін.
    Перед суфіксами -щик і -чик м'який знак пишеться лише після літери л:стільців чик, курець щик, пиль щик (але: кін чик, бан щик, камінь щик ).
    Вправи.

    § 55. Правопис частки нез іменниками.

    Частинка не пишеться з іменниками разом:
    1) якщо без частки не іменник не вживається: негода, негода, нечупара, обурення;
    2) якщо додаванням частинки не утворюється нове слово, яке можна замінити іншим, близьким за значенням: ворог – ворог, нещастя – біда.
    Частинка не пишеться при іменниках окремо, якщо є чи мається на увазі протиставлення: Це неправда(А брехня). Він мені неприятель(А тільки знайомий).
    Вправи.

    stcreserv.narod.ru

    Урок російської в 3-му класі на тему «Вчимося писати суфікс -ок- в іменниках»

  • удосконалювати знання учнів про написання суфікса -ок-,
  • розвивати вміння та навички правопису суфіксів іменників, пам'ять, увага, мова, вміння слухати,
  • виховувати працьовитість, самостійність, інтерес до предмета.
  • 1. Організаційний момент

    Підручник у вас на столі?
    А ручки та зошити?
    Тоді урок почнемо зараз,
    Якщо все у вас гаразд.
    Будьте уважні,
    Слухняні і спостережливі.
    Щоб російську мову пізнавати,
    Потрібно серйозно все вивчати.

    Птека, б.сіда, б.л.то, дів. , ш.к.лад, ш.фер.

    3. Вивчення нового матеріалу.

    Проблемна ситуація. Давай поспостерігаємо за суфіксом – ок – адреса, черевичок, білок, бочок, горбок, бичок, вітерець, вечор, волосок, дзига

    Чи вдалося тобі побачити особливості цього суфікса?

    Висновок роблять діти: по-перше, цей суфікс завжди ударний, по-друге, звук (о) після шиплячих у цьому суфіксі позначається буквою о.

    4. Робота за підручником с. 20 № 1. Утвори слова з суфіксом -ок-, які називали б маленькі предмети.

    черевик, бик, вовк, друг, жук, каблук, луг, павук, пиріг, важіль, чобіт, сніг, сир, праска, хом'як, крок, язик. ( Слайд 7, перевірка)

    5. Робота в зошиті “Пишемо грамотно” № 2

    №1.Додай суфікси -ек-, -ок-.

    6. Робота у парах.

    Склади та запиши десять слів, використовуючи суфікси -ек-, -ок-.

    сир, друг, гак, млинець, дружок, павук, людина, вітер, замок, пиріг, дуб, сніг.

    Завдання: прочитай ще раз вихідні слова і назвіть ті, в яких вже були суфікси (це слова млинець, дружок), що сталося при додаванні до цих слів суффмкса -ек-.

    Висновок роблять учні: у суфіксі -ок-відбулося чергування к/ч.

    Вранці метелик прокинувся,
    Потяглася, посміхнулася.
    Раз - росою вона вмилася,
    Два – витончено покружляла.
    Три нахилилася і присіла,
    На чотири – відлетіла.

    Заряджання для очей.

    Подивіться в далечінь у вікно, закрийте очі, знову подивіться. Зробіть кругові рухи очима вправо та вліво. Розплющіть очі, подивіться вдалину.

    8. Робота з підручника. с. 21 №5.

    Закріплення правопису іменників з суфіксами -ок-, -ек-, -ік-, відпрацювання аналізу складу слова.

    Випиши групи споріднених слів, записуючи слова в такому порядку:

    сніжок, голубок, свисток, сніг, крок, голубок, вечір, садок, свист, вечір, дзвіночок, сніжок, голуб, свисток, вечір, сад дзвін, крок, садочок, дзвінок, крок.

    xn - i1abbnckbmcl9fb.xn - p1ai

    Суфікси зі зменшувально-ласкательним значенням. Приклади суфіксів?

    Які в російській мові є суфікси зі зменшувально-пестливим значенням?

    Зменшувально-пестливі суфікси, або суфікси суб'єктивної оцінки в російській мові не є словотворчими: вони утворюють форми слова, в основному іменників.

    Згрупуємо їх за пологами.

    Суфікси іменників чоловічого роду:

    2) -Ік-: листок;

    3) -чик-: валізка;

    4) -Ец-: народ;

    6) -ишк-/-ушк-: горобець, камінчик.

    Суфікси іменників жіночого роду:

    1) -до-: ручка;

    2) -ц-: дверцята;

    3) -ічк-: рукавичка;

    4) -очк-/-ечк-: голочка, книжечка;

    5) -ньк-: річка, Наденька;

    6) -ушк-/-юшк-: головушка, дівчисько, нянюшка;

    7) -єночок-: дівчинка;

    8) —урк-: дівчиська;

    9) -ус-// -вул-: мамуся, Ленуся; мамочка.

    Суфікси іменників середнього роду:

    1) -до-: молочко;

    2) -ц-/-ец-/-іц-: дзеркальце, пальто, сукня;

    3) -ІШК-/-ІШК-: гніздечко, хатинка;

    4) -ушк-/-юшк-: хлібець, полюшко;

    5) -Ечк-: слівце.

    Суфікси прикметників:

    -Оньк/-єньк-: м'який, солодкий.

    Словотвірні суфікси зі зменшувально-пестливим значенням:

    Оньк-смужка, лисонька, Лизонька;

    Єньк- зоренька, дорожненька, Сашенька, матінка, татусь;

    Іньк-заінька, баеньки, паінька;

    Ін+к- горошинка, садна, соломинка;

    Енк-біженка, ніжня, француженка;

    Ік-ключик, ножик;

    Ек-замочок, шматочок, мішечок;

    Ок-дзига, кулачок;

    Ец-лист, рушниця;

    Іц-мітелька, красуня, олії, крісла;

    Ич+к лисичка, сходи, цибулинка.

    В Російській мові зі зменшувально-пестливим значеннямІснує безліч суфіксів.

    Іменникомнададуть зменшувально-пестливе значення наступні суфікси:

    ніжка, голівка, голубка, ручка;

    -ік, -ек:

    столик, скверик, олівець, віночок, віночок;

    ок-/ек:

    черевичок, скринька, гачок, пушок, пеньок, денек;

    -Ец-, -ІЦ-:

    калюжка, пика, крісла, олії, пальтець, листок;

    -ечк-/очк:

    насіння, тім'ячко, імечко, час, ситечко, ранок, зірочка, пензлик, вісточка;

    -онько-/-еньк-/онько-:

    головонька, лисонька, рученька, ноженька;

    -ІШК-/-ІШК-:

    пір'їнка, сонечко, шийка, дрібничка, скло;

    -ушк-/-юшк- :

    старенька, дівчисько, зимушка, полюшко, волюшка;

    -онк-/йонк-:

    хлопчик, річонка, крамничка, грошенята, конячка, голівка;

    -чик-:

    кишенька, стаканчик, болванчик;

    -інк-:

    порошинка, сльозинка, пушинка, росинка;

    -ашк-:

    У прикметниківпомітимо суфікси зі зменшувально-пестливим значенням:

    еньк//-онько-:

    маленький, швиденький, спритний, розумний, поганий, легенький.

    Приклади іменників у зменшувально-пестливому значенні з суфіксами:

  • - ік: будиночок, слоник, котик, килимок, ротик:
  • - ек: замочок, мішечок;
  • - ок: лужок, праска, сирок;
  • -Вінок: вовченя, мишеня;
  • -єнок: тигреня, слоненя, левеня, кошеня;
  • -енько: донечка, річка;
  • -онк: собачка, дівчисько, спідниця;
  • - чик: хлопчик, диван, стільчик, огірок;
  • - Ушк: матінка, дівчина, бабуся, дідусь, лапушка;
  • - Вишк: колода, денце, цятка;
  • - Юшк: батюшка, полюшко;
  • - Ошк: козуб, гармошка;
  • - Ічк: лисичка, цибулинка, сестричка, синичка, ґудзичок;
  • - ечк: чашечка, кішечка;
  • - Очок: кошик, дівчинка, молочко, вилочка, спідничка;
  • - вушок: хлібівок, камінчиків;
  • - вул: бабуся, синуля, мамуля, капризуля;
  • - ц: дзеркальце, ділок, блюдце;
  • - Іц: олії, сукні.
  • Приклади прикметників у зменшувально-пестливому значенні з суфіксами.

    Тема урока):Вчимося писати суфікс -ок- в іменниках.

    Заплановані результати:

    : продовжити формувати внутрішню позицію школяра лише на рівні позитивного ставлення до школи;

    метапредметні результати:

    регулятивні : контроль та оцінка процесу та результатів діяльності, корекція, вміння визначати тему та формулювати ціль за допомогою вчителя; планування навчальної діяльності;

    пізнавальні : знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроках, порівнювати, аналізувати та робити висновки в результаті спільної роботи;

    комунікативні : участь у колективному обговоренні проблеми, планування навчального співробітництва з учителем та з однолітками; формування умінь працювати у парі, групі;

    предметні результати:

    Вчитися правильно писати суфікс - ок у іменників після шиплячих.

    Мета уроку: створити умови для знайомства з правилом написання суфікса - ок- в словах з коренем, що закінчується на шиплячий і створення алгоритму правопису з суфікса - ок-. працюючи у групі.

    Устаткування : підручник, презентація, друкований зошит.

    Діяльність педагога

    Діяльність дітей

    УУД

    I . Організаційний момент

    Доброго ранку хлопці! Здрастуйте, шановні колеги! Я сподіваюся, що у нас у всіх чудовий настрій, а в дітей віком достатній багаж умінь для відкриття нових знань.

    Сьогодні на уроці ми відкриємо ще одну маленьку таємницю великої російської.

    Для цього нам потрібно повторити правила роботи у парі, групі.

    Говоримо ввічливо,
    називаємо співрозмовника на ім'я,
    говоримо по черзі, не перебиваючи один одного,
    уважно слухаємо,
    чітко висловлюємо свою думку, доводячи правилом ;

    якщо не можемо дійти спільної думки звертаємося за допомогою до вчителя.

    Що можемо додати, якщо працюємо у групі?

    Вибираємо того хто представлятиме роботу та фіксуватиме.

    Особистісні: формувати

    внутрішню позицію школяра лише на рівні позитивного ставлення до школи;

    II . Актуалізація знань

    Приступимо до роботи. Відкрийте зошити та запишіть число, класна робота.

    1.Мін чистописання

    Подивіться на хв. чистописання, що ви помітили?

    Що таке суфікс?

    Поставте собі за мету, над чим працюватиму в хвилині чистописання.

    1 слайд

    2. Поспішайте, виділіть частину слова, де знаходиться орфограма, вставте пропущену літеру.

    Давайте хлопці виберемо форми роботи (чому?)

    ключик, зайчик, мудрець, каблучок

    Перевіряємо

    У кого написання слова каблучок викликає утруднення?

    Хто написав із буквою «о»?

    Хто написав із буквою «е»?

    Чи можемо ми ствердно сказати, хто має рацію?

    Хлопці, а що таке ок? Чому?

    До якої частини мови належить словокаблуч??к?(записати на дошці проблема???)

    Ви здогадалися, яка тема уроку?

    Слайд 2

    Тема: Суфікс ок в іменниках

    Ціль: вчитися писати суфікс ок в іменниках (записую на дошці)

    Слайд 3

    Діти допоможіть мені спланувати нашу роботу.

    Планування діяльності на вирішення поставлених завдань. Навчальним пропонується розмістити у правильній послідовності завдання уроку та визначити зайву.

    1. Вправлятися у написанні слів із суфіксом -ок-.

    2. Оцінити свою роботу.

    3. Спостерігати за словами з суфіксом -ок-і робити висновки.

    4. (зайве) Вправлятися в написанні слів з ненаголошеним голосним докорінно

    5. Познайомитися з правилом написання суфікса -ок- у словах з коренем, що закінчується на шиплячий.

    Перевірка

    Запис на дошці.

    1. Спостерігати за словами з суфіксом -ок-і робити висновки.

    2. Познайомитися з правилом написання суфікса -ок- у словах з коренем, що закінчується на шиплячий.

    3. Вправлятися у написанні слів із суфіксом -ок-.

    4. Оцінити свою роботу.

    Слайд 4

    Оцінювання діяльності за критеріями.

    1. Вміти правильно писати слова з суфіксом -ок-

    3. Акуратне виконання роботи у зошиті.

    Це суфікси.

    Це частина слова, яка стоїть після кореня і служить для створення нових слів.

    Діти обирають форми роботи, записують слова

    Перевіряємо.

    (Діти піднімають руки)

    Ні, не вивчали цієї теми, тому знаємо правила.

    Це іменник. Позначає предмет і відповідає питанням що.

    - Суфікс ок в іменниках.

    - вчитися писати суфікс ок в іменниках.

    Робота у групах

    Учні мають у правильній послідовності завдання на вирішення поставленої мети, знаходять зайву задачу.

    3,5,1,2

    Пізнавальні:знаходити відповіді на запитання, використовуючи свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроках; порівнювати, аналізувати та робити висновки в результаті спільної роботи;

    Регулятивні: контроль та оцінка процесу та результатів діяльності, корекція, вміння визначати тему та формулювати ціль за допомогою вчителя; планування навчальної діяльності;

    Комунікативні еучасть у колективному обговоренні проблеми, планування навчального співробітництва з учителем та з однолітками, формування умінь працювати у парі, групі

    III . Проблемне пояснення нового знання

    Робота над першим завданням уроку.

    Слайд 5 - Поспішайте, виділіть суфікс, поставте наголос, спостерігайте за суфіксом, зробіть висновок.

    Як хлопці працюватимемо? (у парі, групі)

    бочок, сніжок, язичок, адреса, каблучок

    Перевіряємо

    Робота над другим завданням уроку.

    Підручник стор. 25.

    Читаємо про себе та вголос.

    Повертаємося до словакаблуч?.Чому суфікс ок?

    Слайд 6

    Перш ніж приступити до 3 завдання уроку, давайте складемо алгоритм роботи з суфіксом ок. Виберіть форми роботи.

    Перевірка. (фіксую на дошці)

    Хлопці виконують у парах.(у групі)

    Діти складають план:

      Розберіть слова за складом.

      Поставте наголос.

      З'ясуйте, яку частину слова падає наголос.

      Поспостерігайте над останнім звуком кореня та ударним голосним.

      Зробіть висновок.

    Після складання плану діти спостерігають за цими словами, і роблю висновки.

    Суфікс -ок- завжди стоїть під наголосом, після шиплячої пишемо букву про

    Складають алгоритм (форму роботи вибирають самі

    Алгоритм:

      Розберіть слова за складом.

      Сформулюйте орфограму.

      Поставте наголос.

      Поспостерігайте за останнім звуком кореня.

      Запишіть слово правильно.

    Комунікативні:участь у колективному обговоренні проблеми, формування умінь працювати у парі, групі;

    Регулятивні:утримання мети та завдань уроку.

    Пізнавальні:порівнювати, аналізувати та робити висновки в результаті спільної роботи;

    IV . Первинне закріплення

    Робота над третім завданням уроку.

    Упр. 1 стор. 25. (3 слова біля дошки з поясненням)

    Башмак +ок = черевичок, бик + ок = бичок,

    Самостійно 3 слова (друг, жук, луг)

    Фізхвилинка

    Ходить Суфікс доріжкою
    І грає на гармошці…
    Ось хатинка. Це будиночок.
    Це дім. Мешкає тут гномик.
    Ось будинок велетня,
    Велетня Істукана…
    Побігли від нього,
    щоб не зачепив нікого!

    ходьба дома 3-4 сек.
    руки перед грудьми, ривки руками
    сісти, підвестися
    встати
    піднятися на шкарпетки, руки вгору,
    потягнутися
    біг на місці 2-3 сек.

    Діти працюють у зошит

    Діти роблять висновок про написання суфікса з урахуванням спостережень.

    Оцінюють свою роботу

    Регулятивні: контроль та оцінка процесу та результатів діяльності

    V. Увімкнення нового знання

    у систему знань та повторення.

    Пропоную з'ясувати, наскільки добре засвоєні знання.Диференціація ( самостійна робота)

    Друкований зошит стор. 5,упр.1

    З. 25 упр. 1 (продовження роботи)

    Зверніть увагу на підказку.

    Виконують. Перевіряємо.

    Встаньте хлопці у кого тільки суфікси ок,

    А у кого суфікси і ок і ек

    Назвіть слова із суфіксом ок

    Гра казка про суфікси.(Додаток) Зараз ми вибиратимемо чарівників у нашому класі (взаємоперевірка)

    Чарівники встаньте.

    Правило стор.25

    Упр.3 і упр.5(якщо хочете отримати 5)

    Перевіряють слова і встають ті, у кого записаний у всіх словах суфікс-ок-

    Діти записують домашнє завдання

    Комунікативні: участь у колективному обговоренні проблеми,

    V /. Рефлексія. (Підсумок уроку)

    Робота над четвертим завданням уроку

    Пропоную оцінити себе за критеріями.

    1. Вміти правильно писати слова з суфіксом -ок-

    2. Акуратне виконання роботи у зошиті.

    Слайд 8

    Зараз закінчіть, будь ласка, пропозиції, які ви бачите на дошці: сьогодні на уроці

      Я дізнався…

      я навчився…

      мені важко...

      кому хочу подякувати за роботу

      Де нам знадобляться ці знання?

    Оцінюють на «чарівній лінійці»

    Визначають, що не зовсім зрозуміло у темі уроку.

    Регулятивні:

    контроль та корекція

    Додаток 1

    «Давним – давно по сусідству було розташовано два села. В одній жили коріння, в іншій - суфікси. Між ними протікала широка та глибока річка. Жителі сіл плавали один до одного в гості на човнах, спілкувалися, але не всі могли керувати човном, а на той берег хотілося всім. І ось вирішили коріння та суфікси об'єднатися та побудувати міст через річку. Міст вийшов чудовий. Мешканці обох сіл жили дружно, весело, влаштовували вечірки, весілля. Але прийшла біда. Тролі напали на села. Вони захопили міст, зруйнували його, розлучили одне з одним коріння та суфікси. Річку ж тролі закували в кайдани, щоб ніхто не міг переправитися на інший берег, а ключі кинули в річку. І залишилося коріння та суфікси кожен по один бік річки. Ніяк не можуть відвідувати один одного, і жоден сміливець не міг розламати ланцюги, а тим більше знайти ключі в глибокій річці. Але кажуть, що живе десь добрий чарівник, який може з'єднати міст знову. Для цього потрібно лише правильно підібрати суфікси до слів». Може, цей добрий чаклун серед вас? Спробуйте. І даю завдання: правильно підібрати суфікси до слів.

    Додаток 2 (картка)

    старий? береж? півень? вовч? корабл? грач7

    онок онок

    ек іц

    ок ік

    Урок

    з російської мови

    3 клас

    УМК «Школа Росії»

    вчитель початкових класів

    МБОУ ЗОШ №22

    г.о. Хімки

    Кузнєцова І.А.

    ТЕМА УРОКУ «Правопис суфіксів -ік-, -ек-,

    -ок-»

    МЕТА УРОКУ: закріпити правило написання суфіксів -ік-, -ек-і алгоритм його застосування; познайомити з правописом суфікса-ок-після шиплячих.

    Універсальні навчальні дії

    Пізнавальні: орієнтуватися у різноманітності способів;

    Комунікативні: будувати висловлювання, аргументувати відповіді, організація своєї діяльності;

    Регулятивні: застосовувати практично встановлені правила.

    Особистісні результати

    Орієнтуються на розвиток навичок співпраці з учителем, однолітками для виконання спільної діяльності на уроці; осмислюють та оцінюють свою діяльність на уроці

    Освітні ресурси

    1.Підручник, робочий зошит

    2. Картки букв, слів

    3 Презентація

    Технології : інформаційні, ігрові, здоров'язберігаючі, групова робота.

    Організаційна структура уроку

    Мотивування до навчальної діяльності.

    Тихо сіли, спинки прямо.

    Ми легенько зітхнемо

    І зараз урок почнемо.

    Перевірте готовність до уроку.

    Відкрийте зошити, запишіть число та класна робота.

    Вітають вчителі. Організують робоче місце.

    2.

    Чистопис.

    - Хлопці, подивіться, ваше завдання за зразком правильно і акуратно написати літери: малий е і малий літеру і.

    Молодці, у ваші зошити приємно подивитись, тому що ви всі дуже старанні та акуратні.

    Але я знаю одного учня, котрий зовсім не намагається і не хоче вчитися.

    Може, хтось із вас знає, як його звуть?

    А звати його Віктор Перестукін. Він написав словникову диктант на двійку.

    Давайте перевіримо його, а я перевірю вас.

    Слайд

    Діти пишуть у зошитах букви е, в.

    Слайд із зображенням Віктора Перестукіна.

    3.

    4.

    5.

    Актуалізація знань

    Словниковий диктант.

    - Перше слово «учень ». Яку ненаголошену голосну треба написати? (Е ). Чому?

    Аналогічна робота зі словами:вівторок середа четвер.

    У словістолик наш герой написав букву е. Ви згодні? Покажіть картку, яку букву ви напишите?

    Діти, яким правилом ви керувалися при написанні цього слова?

    Створення проблемної ситуації.

    Погляньте над запропонованими словами і спробуйте пояснити їх написання.

    Чи достатньо у вас знань для пояснення написання голосної у суфіксах даних слів? Які слова викликали труднощі?
    (Бич_к, друж_к.)

    Постановка навчальної задачі.

    Отже, як би добре ви не працювали на уроці, наявних у вас знань про правопис суфіксів поки що недостатньо для вирішення навчальних завдань.

    Тому сьогодні ми продовжимо роботу із цією частиною слова.

    Яка ж тема нашого уроку?

    Засвоєння нових знань та способів дій.

    Розгляньте загадки, запропоновані у вправі 245 підручника.

    Спробуйте сформулювати правило написання суфікса-ок- після шиплячих.

    Прочитайте правило с. 127 і порівняйте його з вашими припущеннями.

    Виконайте вправу 246. Поясніть написання голосної у суфіксі. Спробуйте визначити, яке значення вносить суфікс.ок- .

    Зверніть увагу на згодні, що чергуються, докорінно(Лу до - Лу год ок) . Згадайте, що таке чергування.

    ФІЗМИНУТКА

    Робота зі слайдів

    Тому що це словникове слово його потрібно вивчити.

    Показують голосні літери (на картках)

    Розповідають правило та застосовують алгоритм.

    На дошці: бич_к, стульч_к,
    совоч_к, друж_к.

    Діти повідомляють тему уроку.

    Спостерігають над запропонованим упр. 245 мовним матеріалом.

    Самостійно формулюють орфографічне правило, після цього знайомляться
    з формулюванням, даним у підручнику.

    Письменно виконують упр. 246, коментуючи свої дії з ланцюжка.

    Визначають яке значення вносить суфікс -ок- у лексичне значення слова

    6.

    7.

    8.

    Закріплення знань та способів дій.

    Завдання:

    Дівчатка виписують слова із суфіксом -ік-, а хлопчики з суфіксом -ек-.

    Перевірка.

    дощ грудочок

    кораблик синочок

    гвинтик річок

    гвоздик дубочок

    сокира молоточок

    плащик кружечок

    букетик

    Робота у групах.

    - Перший гурт. Ваше завдання вибрати картки зі словами спорідненими з словом колір; друга – зі словами спорідненими з словом дощ, третя – лист. У тому числі знайдіть слова на наше правило.

    Погляньмо, що у вас вийшло.

    1.Колір, квітка, квіточка квітковий.

    2.Дощ, дощик, дощ , дощовий

    3.Лист, листок, листочок , листок.

    Молодці! Ви добре засвоїли правило написання суфіксів – ік- та ек-. Я сподіваюся, що Віктор Перестукін також усе вивчив. Давайте його перевіримо.

    Гра «Допоможи Віктору Перестукіну» (алгоритм правила).

    Хлопці, я вам приготувала сюрприз, а який ви відгадаєте самі.

    Робота з кросенсом .

    Сюрприз – книга Л. Гераскіної «У країні невчених уроків».

    До речі, книга про пригоди хлопчика Віті, яку написала Лія Гераскіна «У країні невивчених уроків», є в нашій бібліотеці, і я вам раджу її прочитати, т.к. ця книга дуже повчальна.

    Рефлексія навчальної діяльності під час уроку.

    Яке відкриття зробили на уроці?

    Який вид роботи сподобався?

    Про що хотіли б дізнатися докладніше?

    Домашнє завдання

    (робочий зошит упр. 244; творче завдання: скласти розповідь про якусь рослину
    упр. 241 підручника)

    Самостійна робота

    Хлопчики виписують слова із суфіксом -ек-, а дівчатка - з -ік-.

    Двоє дітей працюють біля дошки.

    Слайд

    Діти працюють у групах.

    Фрагмент мультфільму

    Слайд. Кроссенс.

    Слухають пояснення вчителя. Роблять відповідні
    записи.

    колір

    квітка

    квіточка

    квітковий

    листок

    вічко

    троянда

    листок

    дощ

    дощ

    дощ

    дощ

    ніжок

    калюжка

    лісок

    вечір

    лист

    листок

    листочок

    листок

    рік

    корінець

    стеблинка

    вічко

    gastroguru 2017