Поурочне планування. Опорні конспекти до уроків біології Що таке конспект з біології

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ


Тема уроку: Клітинна теорія.

Мета уроку: сформувати в учнів чітке уявлення про єдність живого на основі клітинної будови, продемонструвати розвиток знань про клітину, закріпити навички роботи з мікроскопами.

Завдання:

- Навчальні познайомити з методами дослідження клітин та постулатами клітинної теорії

-розвиваючі розвивати здібності швидко відповідати питанням, проводити невеликі дослідження, використовувати отримані раніше знання

-виховні виховувати інтерес до предмета біології

Тип уроку комбінований

Форми роботи учнів робота з цифровими та світловими мікроскопами, комп'ютерне тестування

Необхідне технічне обладнання мультимедійне обладнання, комп'ютери, цифрові та світлові мікроскопи

СТРУКТУРА І ХІД УРОКУ

Етап уроку

Назва використовуваних ЕОР

Діяльність вчителя

(із зазначенням дій з ЕОР, наприклад, демонстрація)

Діяльність учня

Час

(в хв.)

Оргхвилина

1 Перевірка знань

1,2

Демонстрація клітин різних царств, перевірка завдань із мікроскопами

Один учень на вчительському комп'ютері мультимедійно виконує лабораторну роботу Клас спостерігає та згадує. Вчитель ставить питання щодо ходу роботи: Як називаються різні частини мікроскопа? Далі 2 учні працюють з мікроскопами - Завдання: Розглянути мікропрепарат та дізнатися клітини рослинні та тварини. Вчитель просить озвучити події з мікроскопом одного учня. 2-3 учнів можуть працювати за картками на місцях (не обов'язковий момент - запасний)

Відповідь на запитання щодо карток, впізнавання клітин.

Робота з світловими та цифровими мікроскопами

2

Новий матеріал

3,4,5

Демонстрація презентації з клітинної теорії. Супроводжується розповіддю вчителя. Вчитель викликає по черзі 6 учнів. Вчитель просить оцінити себе.

Якщо часу немає, переходимо до наступного заключного етапу уроку.

Запис у зошитах основних моментів нового матеріалу.

20 хв

3

Узагальнення та закріплення матеріалу

6

Перевірка, узагальнення

Учні з допомогою вчителя заповнюють таблицю. Основні моменти таблиці вчитель просить зафіксувати у зошиті.

Висновок вчителя у тому, що клітинна будова свідчить про єдність всього живого Землі.

Дякує учням за роботу та виставляє оцінки.

Робота з інтерактивною дошкою та у зошитах

Додаток до плану-конспекту уроку

Клітинна теорія.

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТОВУВАНИХ НА ДАНОМУ УРОКУ ЕОР

1

2

3

4

5

Інтернет

Контрольно-практичний

Практичний

Інформаційний

Інформаційно-контрольний

контрольний

Інтерактивні завдання

Інтерактивна лабораторна робота

Інтерактивні тести

Ілюстрація

Інтерактивна таблиця

Як вести конспекти навчають ще в середній школі, але по-справжньому актуальними вони стають під час лекцій в інституті чи університеті. Правильно записаний конспект – це запорука успішно зданого іспиту.

Ця стаття призначена для осіб віком від 18 років.

А вам уже виповнилося 18?

Чому необхідно навчитися писати конспекти та

Порядок ведення конспекту

Як красиво та правильно писати конспект

Конспект – це короткий зміст лекції чи твір, у якому виділено все головне та суттєве. Записувати інформацію потрібно коротко та змістовно. Для кожного предмета варто завести окремі зошити – так легко знайти потрібну інформацію.

Не варто плутати конспект із планом, адже це поняття набагато ширше. Але спільне у них таки є — уміння розділити розмову чи твір на логічно пов'язані частини.

У конспекті обов'язково використовується розгляд прикладів та цитування. Останнє варто робити за всіма правилами - виготовити лапками та вказувати джерело взятого матеріалу. Також варто акуратно виділяти заголовки, підзаголовки, терміни та поняття. Це допоможе більш ефективно запам'ятати та систематизувати інформацію, отриману під час заняття. Крім того, при підготовці до заліку або екзамену буде дуже зручно відшукати все найголовніше в найкоротші терміни.

Для конспектування розмови вам знадобиться записати її тему, короткий зміст, всі основні думки та тези. Головна помилка у веденні записів – надто докладне, практично дослівне записування матеріалу. Це абсолютно ні до чого, адже це буде займати занадто багато часу, і ви просто не встигнете за лектором. У результаті ви ризикуєте витратити дорогоцінні хвилини на дрібниці, упустивши при цьому все найголовніше.

Перегляньте приклади конспектів ви можете в інтернеті, просто надіславши запит з темою на відповідному сайті. Але сподіватися на такі підказки не можна — у всесвітній мережі багато неточних (а іноді й відверто неправильних) матеріалів. Тому підходять такі віртуальні конспекти для систематизації та уточнення інформації, а чи не як її головне джерело. Крім того, багато викладачів вимагають конспектувати інформацію виключно під час лекцій та від руки (вклейки та цитати з інтернету знаходяться під суворою забороною).

Записуючи короткий зміст статті чи розмови, намагайтеся узагальнювати те щоб це було зрештою цікаво читати. Якщо ви використовуєте в тексті скорочення (а вони іноді просто необхідні) не забудьте десь записати їхню розшифровку. Це потрібно для того, щоб у відповідальний момент ви не витрачали час, щоб зрозуміти, що означає та чи інша фраза. Пам'ятайте, що навіть найкреативніші ідеї можуть згодом суттєво підвести.

Конспект уроку чи лекції може містити докладний план, основні тези розмови, цитати та виписки. Однак вся інформація має бути подана максимально коротко і зрозуміло. За інформацією, що міститься в конспекті, їх можна умовно поділити на планові (які містять лише короткий план уроку або тексту), текстові (тут тільки пов'язані логічно виписки та цитати) і вільні (є ознаки двох попередніх видів).

Особливості написання конспекту з російської мови та літератури

Написання конспекту — це, по суті, логічна переробка вихідного тексту та запис усіх найважливіших нюансів. При складанні конспекту з російської дуже важливо звертати увагу до правила і приклади до них. Вони повинні мати логічний зв'язок - це необхідно для подальшого відновлення інформації в повному обсязі. Тобто конспект має відповідати на три головні питання — про що йдеться про те, що найважливіше і що з цим слід робити.

Конспект з літератури пишеться переважно з якогось обраному твору (хоча зрідка потрібно і записування найважливіших моментів уроку). Перш ніж розпочинати конспектування, варто прочитати тематичний матеріал, виділити у ньому основні моменти, написати докладний план і лише тоді можна займатися власне роботою. Написання по тексту має бути коротким без непотрібних дрібниць та уточнень. Головне — виділення головних героїв оповіді, місце та час дії, основні сюжетні лінії та події. А ось імена другорядних героїв, кожну локацію та розмову згадувати не варто — це буде марна робота.

Особливості написання конспекту з ФГОСу

Написання конспекту — обов'язкова умова навчального процесу на основі нових державних стандартів вітчизняної освіти. Відповідно до них, учень повинен вміти не тільки прочитати матеріал, а й ретельно його обробити, узагальнити та записати все найголовніше. Особливо конспектування актуальне з історії та біології. Короткий зміст уроку з цих предметів обов'язково потрібно доповнити інформацією, записаною за параграфом у підручнику. Вітаються також і уточнення з інших джерел (не забудьте зробити позначки, де ви знайшли ту чи іншу інформацію).

При складанні конспекту з фізики до нього обов'язково варто включити всі основні терміни, правила та приклади відповідних завдань. На полях обов'язково робіть позначки про розділ предмета, що вивчається — це зробить пошук потрібного матеріалу набагато легше.

Незважаючи на різницю, подібні правила написання має і конспект з англійської мови. Тут дуже важливо розділяти різні напрямки предмета. Писати разом лексику та граматику не варто – це згодом може значно ускладнити вам життя.

Особливості написання конспекту у школі та у ВНЗ

Як уже говорилося, конспект в університеті — це, напевно, головний спосіб запам'ятовування та систематизації інформації. А ось конспектування в школі — це скоріше підготовка до нормального навчального процесу в універі, ніж життєво важлива та необхідна умова (насправді вона починається набагато раніше — із переказів казок у дитячому садку).

Перші конспекти діти починають писати у 5 класі. На цьому етапі це дуже коротке планове конспектування, коли зміст одного параграфа вміщується лише у кілька рядків. У 6 класі записи стають лише трохи об'ємнішими — дається взнаки і вік учнів і додавання нових предметів, які також слід конспектувати.

А ось найскладнішими по праву вважаються 9-10 класи, в яких кількість предметів досягає свого апогею. А це означає, що писати потрібно багато і правильне ведення записів — це скоріше життєво важлива необхідність, ніж забаганка педагогів (та й на ЄДІ конспекти можуть навіть стати в нагоді). Для успішного складання іспитів та тестування просто необхідно вести докладні та зрозумілі записи починаючи вже з 7 класу. Пізніше під час підготовки вам буде досить просто трохи освіжити їх у пам'яті.

Чому необхідно навчитися писати конспекти і як це найкраще зробити

Як говорилося раніше, писати узагальнені записи уроків просто потрібно. Для цього слід швидко визначати для себе все найголовніше і це коротко конспектувати. Найпростіше це робити за книгою - прочитавши її, ви точно запам'ятаєте всі головні моменти, які варто записати. Це обов'язково мають бути герої та події. Важливим буде місце і час подій, що розгортаються в оповіданні. Це і буде опорний конспект, який обов'язково стане вам у нагоді в недалекому майбутньому. Якщо ліньки читати твір повністю, то не варто довіряти записам з інтернету — інформація, що там міститься, часто неповна або має суттєві спотворення. Тут варто визначитися — я хочу добре вчитися або я хочу гуляти. Третій варіант просто не дано. Саме тому відповідь на запитання, чи потрібно писати конспект, однозначна — це просто необхідно для того, щоб нормально та ефективно вчитися.

Порядок ведення конспекту

Правильне та красиве записування головних тез будь-якої інформації — це шлях до успішного навчання в школі та в інституті. Жорстких правил ведення записів немає — кожен вибирає собі ті методи, які йому ближче і простіше. Способи ефективного виділення та запам'ятовування матеріалу у кожного також свої — комусь допомагають позначки на полях, комусь виділення основних тез кольоровим маркером, а хтось, навпаки, малює міні-піктограми, які складно зрозуміти непосвяченій людині.

Технологія написання конспекту досить проста — спочатку записується тема, почута інформація систематизується та коротко заноситься до зошита. Усі головні заголовки, підзаголовки, правила та терміни обов'язково виділяються. Як наочний додаток записуються приклади або робляться схематичні замальовки. Послідовність запису залежить лише від порядку викладу матеріалу. Також при конспектуванні не варто забувати, що план — це основа записів, від якої ви відштовхуватиметеся в майбутньому.

Написання конспекту — це не складно, якщо не лінуватись і бути налаштованим на інтенсивну роботу. Повірте, час, витрачений на записування потрібної інформації, потім повернеться вам сторицею під час підготовки до ЄДІ чи сесії.

Орієнтуючись на календарно – тематичне планування з біології на 2013\2014 навчальний рік у вивченні тем розділу «Загальний огляд організму людини» передбачає познайомити учнів з організацією клітини людини, її будовою та хімічним складом; вивчити властивості клітини, далі розширюючи знання, познайомити з тканинами організму людини (епітеліального, внутрішнього середовища, м'язового, нервового), виконати практичну роботу «Будова тканина людського організму», ознайомити з особливостями будови організму людини, системами органів та їх функціями.

Наш організм складається з великої кількості різних форм, розмірів і функцій клітин. Подібні за будовою, функціями та походженням клітини формують тканини. З тканин формуються органи – анатомічно відокремлені частини організму. Нормальну життєдіяльність нашого організму забезпечує багато органів. Існують і функціонують вони разом, а чи не окремо, тобто. органи, які спільно забезпечують виконання однієї чи кількох функцій, поєднуються системи органів, які забезпечують життєдіяльність організму загалом.

При розгляді будови систем органів організму людини вчителю рекомендується проводити чітке пояснення специфічних особливостей кожної системи органів, оскільки за самостійному вивченні теми в учнів може виникнути ряд труднощів.

  1. Основні знання та вміння, що формуються в цій темі.

Розширити знання учнів про загальну будову організму людини, про клітини, тканини та органи;

Відпрацювати навички впізнавати тканини за фотографіями, малюнками; системи органів па муляжах, плакатах;

Розвивати вміння складати схеми, працювати із додатковою літературою.

Учні повинні знати

Що являє собою клітина організму людини, її хімічний склад та властивості;

Що є тканини організму людини, які основні типи діляться;

Які системи органів існують в організмі людини та особливості їхньої будови.

Учні повинні вміти

Характеризувати клітину як структурно-функціональну одиницю життя;

Розпізнавати основні види тканин;

Називати органи та системи органів організму людини;

3. Розширений план – конспект та презентація теми «Загальний огляд будови організму людини». Тема уроку: Органи, системи органів.

Мета вчителя:ознайомити учнів із організмом людини, системою органів; відпрацювати термінологію теми

Мета для учнів:вивчити особливості будови організму людини, систем органів та їх функцій.

Завдання уроку:

Освітні

1. Сформувати знання про органи організму людини, про особливості будови систем органів та виконуваних ними функцій, топографії внутрішніх органів у кожній системі.

2. Ознайомити із будовою організму людини.

Розвиваючі

    Формувати вміння застосовувати отриману інформацію, порівнювати, робити висновки.

    Розвивати мислення у вигляді відповіді проблемні питання.

    Розвивати інтелектуальні здібності, навички пізнавальної самостійної активності.

Виховні

    Виховувати інтерес до вивчення організму людини.

    Формувати науковий світогляд.

    Виховувати дисциплінованість.

Методи навчання:

Словесний: пояснювальна розмова, оповідання;

Наочно образний;

Самостійна робота, робота у парах.

Засоби:

- предметні:таблиці із зображенням внутрішніх органів, систем органів;

- Практичні:виконання самостійної роботи, роботи у парах

- інтелектуальні:порівняння, зіставлення

- емоційні:інтерес

Обладнання:таблиці із зображенням внутрішніх органів, систем органів, секундомір.

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

План уроку:

    Організаційний момент

    Актуалізація знань, перевірка домашнього завдання

    Постановка цілей та завдань

    Вивчення нового матеріалу

    Закріплення знань

    Домашнє завдання

    Рефлексія

Цей урок допоможе організувати роботу учнів з ознайомлення з наукою зоологією та її вивчення. У ході уроку, виконуючи різноманітні завдання, учні встановлять риси відмінності рослин та тварин, згадають чотири середовища життя живих організмів, зокрема тварин, групи екологічних чинників, поняття «біоценоз» і типи взаємовідносин між тваринами. Урок супроводжується яскравою презентацією. Роботу додано на конкурс «Моя презентація до уроку».

Розробка містить конспект уроку, презентацію та відеоролик. Це другий урок на тему "Будова клітина", на попередньому вивчалися всі органоїди, крім ядра.

Більша частина уроку присвячена закріпленню та перевірці знань про будову та функції органоїдів клітини, чому допоможе презентація з налаштуваннями на появу підписів до малюнків; менша - вивченню будови та функцій ядра за допомогою перегляду відеоролика та виконання самостійних завдань у зошиті.

Урок побудовано за програмою Н.І. Соніна, матеріал загальної біології 10 класу, базовий рівень, але цілком можна використовувати й у 9 класі за концентричною програмою тієї самої автора чи інших авторів. На уроці використовується різноманітна самостійна, парна та групова робота учнів.

Цільова аудиторія: для 10 класу

Дана презентація може використовуватися на уроці біології у 5 класі на тему: Екологічні фактори середовища. Мета уроку: з'ясувати, що таке екологічні чинники середовища, який вплив вони мають на живі організми. Урок лінією І.М. Пономарьовий "Алгоритм успіху"

Методична розробка уроку "Людина у живій природі" для 11 класу. Урок відкриття нового знання. Містить докази приналежності людини до світу тварин. Включає етап рефлексії та домашнє завдання на вибір.

Цільова аудиторія: для 11 класу

Урок біології у 5 класі розроблено за УМК І.Н.Пономарьової, але може бути використаний до підручників інших авторів. Урок спрямовано формування УУД з урахуванням навчальних завдань з Дані Толлингеровой. Урок включає технологічну карту, презентацію та додатки, таблиці навчальних завдань з Д.Толлінгерової, доповнені УУД, що формуються.

Цільова аудиторія: для 5 класу

Конспект та презентація до уроку з біології"

Завдання уроку:

Сформувати знання про будову тваринної клітини, структуру та функції частин та органоїдів клітини (ядро, цитоплазма, клітинна та ядерна мембрани, ЕПС, комплекс Гольджі, мітохондрії, лізосоми, хромосоми, ДНК).

Сформувати уявлення про те, що клітина – головний структурний та функціональний елемент організму.

УМК: Д.В. Колесов. Р.Д. Маш. Біологія Людина. 8 кл. – Підручник / М: «Дрофа», 2016 р.

Цільова аудиторія: для 8 класу

Цей урок є вступним уроком біології в 6 класі. Матеріал уроку дозволяє сформувати уявлення про ботаніку, як науку про рослини, розвинути уявлення про різноманіття рослинного світу, про значення рослин у природі та житті людини, поглибити знання про ознаки та органи рослин. Урок супроводжується яскравою презентацією.

Цільова аудиторія: для 6 класу

Розробка уроку з біології: "Ареали проживання. Міграції. Закономірності розміщення тварин". 7 клас.

УМК: Латюшін В. В., Шапкін В. А. Біологія. Тварини. 7 клас. Підручник/М.: Дрофа, 2014.

Мета уроку: Сформувати знання учнів про ареали проживання, міграції;

  • Ознайомити із закономірностями розміщення тварин в ареалі, викликаними зміною місць проживання та змінами умов середовища;
  • Показати, що розміщення тварин несе пристосувальний характер і результат еволюції;
  • Сформувати вміння проводити приклади видів ендеміків, космополітів, реліктів, різних видів міграцій (вікова, періодична, неперіодична), складати та озвучувати схеми (види міграції).

Цільова аудиторія: для 7 класу

Урок з біології у профільному 11 класі «Рішення генетичних завдань».

Вигляд уроку: урок – практикум.

Методи: репродуктивні, частково-пошукові.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань та способів діяльності.

Форма організації діяльності учнів – групова.

Мета уроку: узагальнити знання про матеріальні основи спадковості та мінливості, закріпити знання щодо вирішення генетичних завдань різних типів, відпрацювати символіку та термінологію, необхідні для вирішення завдань, продовжувати вчитися працювати у групах.

Цільова аудиторія: для вчителя

gastroguru 2017