«Опорно-рухова система: скелет. Конспект на тему "будівля скелета людини" Конспект на тему скелет людини невеликий

Ольга Ратнікова
Конспект заняття з дітьми старшого дошкільного віку «Скелет людини»

Ціль: познайомити дітей із будовою та значенням скелета.

Устаткування: серветка з м'якої тканини, відксерокопійоване зображення скелета: череп разом з шийним відділом хребта, руки, ноги, грудна клітка, поперековий відділ хребта.

Методи навчання: спостереження, самообстеження, бесіда, моделювання.

Хід заняття

Вихователь. Хлопці, торкніться ваших рук, обличчя. Вони тверді чи м'які?

Діти. М'які.

Вихователь. Чому ж тоді ми стоїмо, не падаємо? Подивіться, я ставлю м'яку серветку і вона падає. Хто знає, чому ми не падаємо?

Діти. Усередині нас є кістки.

Вихователь. Правильно. Давайте розглянемо власні кістки. Звичайно, різати ми нікого не будемо, а зробимо з долонь курінь і накриємо ними очі.

Педагог демонструє цю дію.

Вихователь. Очі не заплющуємо і долоні до них не притискаємо. Повертаємось до світла і деякий час сидимо мовчки, поки очі не звикнуть до темряви. Зробіть так само, як я.

Діти виконують.

Вихователь. Постарайтесятак скласти пальчики, щоб світло не пробивалося в жодну щілинку. Розповідайте, що ви бачите.

Діти. Все червоне, а всередині темне.

Вихователь. Ці темні плями, смужки і наші кістки. Порахуйте, скільки кісток є у кожному пальчику.

Діти. Три.

Вихователь. Перевірте, чи є кістки в інших частинах пальця?

Діти переконуються: є.

Вихователь. Перейдемо на передпліччя. Спробуйте визначити скільки тут кісток.

У дітей м'які тканини розвинені слабше, ніж у дорослих, тому легко промацують дві кістки.

Вихователь. Ці кістки довгі чи короткі?

Діти. Довгі.

Вихователь. Тепер обмацаємо голову. Кістки всередині неї називаються «череп». Давайте повторимо хором цю назву. Покладіть руки на віскі. Обмацайте потилицю. Перейдіть до теми. На лоб. Скільки кісток ви нарахували?

Діти. Одну єдину.

Вихователь. Чи можна зігнути кістки черепа?

Діти. Не можна.

Вихователь. Чому череп такий міцний? Навіщо він потрібен?

Діти. Щоб захищати мозок.

Вихователь. Перейдемо до грудної клітки. Встаньте. Покладіть руки на її бічну поверхню. Обмацайте пальчиками. Скільки тут кісток: одна, як у черепі, чи багато?

Діти намацують багато ребер.

Вихователь. Подивіться, що робиться на спині. Ті, хто сидять зліва, будуть пацієнтами. Поверніться спиною до своїх товаришів, які будуть лікарями. Вони зараз перевірять, чи все гаразд у людини, Який прийшов на прийом. Обмацайте верхню частину спини. Там ліворуч і праворуч є кістка, яка називається лопаткою. Знайдіть її. Обмацайте її краї. Скільки у неї кутів?

Діти. Три.

Вихователь. Поставте пальчик біля потилиці та повільно спускайтеся вниз посередині спини. Відчуваєте горбки? Це хребці, у тому числі утворюється хребет. Хребет – дуже важлива частина скелета. До нього прикріплюються всі інші кістки. Що кріпиться зверху?

Педагог кладе руку на голову дитини, яка сидить поруч.

Діти. Череп.

Вихователь. Що – з боків?

Діти. Грудна клітка та лопатка.

Вихователь. А тепер сідайте прямо, обстежитимемо не товариша, а себе. Покладіть руки нижче за талію, знайдіть великі кістки. Вони утворюють таз. Повторіть це слово.

Діти виконують.

Вихователь. Залишилися ноги. Перевірте, скільки кісток у стегні, скільки – у гомілки, скільки – у кожному пальчику. Який розмір кісточок мізинчика?

Діти. Дуже маленький.

Вихователь. Щоб перевірити, як ви всі зрозуміли, я вам даю малюнок скелета, що розрізаний на частини. Складіть ці частини так, щоб вийшов цілий скелет.

Педагог не дає зразка, а створює умови для розвитку самостійності та логічного мислення дітей.

Вихователь. От і познайомилися ми з нашим скелетом. Бережіть його, він дуже потрібний, тому що захищає всі наші органи.

Вчитель: Єржанова Ж.А.

Тема «Скелет людини»

Мета: вивчити особливості будови скелета людини

Завдання:

    сформувати уявлення про будову опорно-рухової системи людини;

    виявити особливості скелета людини, пов'язані з прямоходінням та трудовою діяльністю, шляхом порівняння скелетів людини та інших ссавців;

    показати зв'язок між будовою та функціями опорно-рухової системи.

Методи та прийоми: групова робота, само- та взамоутворення

Ресурси: інтерактивна дошка, марекери, ватмани, стікери, кольорові картки

Хід уроку

На зорі біологічної еволюції живі організми мріяли про цей винахід природи. Природа довго працювала і доводила його до досконалості. Спочатку він був зовнішній кальцинований або хітиновий, але, на жаль, важким і незручним, потім став більш надійним, що дозволяє організму вільно пересуватися і підтримувати своє тіло в просторі. Як ви вже здогадалися, розмова піде про скелет.

Як ви думаєте, у людинируху для життя, або життя для руху! На це проблемне питання ми відповімо наприкінці уроку.

Запишіть тему сьогоднішнього уроку:"Скелет людини"

— Що таке скелет?

А тепер давайте зробимо висновок, навіщо потрібен скелет і які його функції.

Функції скелета людини.

Скелет виконує різні функції, головна з яких є опорною. Він визначає значною мірою розмір та форму тіла. Деякі частини скелета, як, наприклад, череп, грудна клітка та таз, служать вмістилищем та захистом життєво важливих органів – мозку, легень, серця, кишечника тощо. Нарешті, кістяк – пасивний орган руху, т.к. до нього прикріплюються м'язи.

Функції скелета людини

    Двигуна (забезпечує пересування тіла та його частин у просторі).

    Захисна (створює порожнини тіла захисту внутрішніх органів).

    Формоутворююча (визначає форму та розміри тіла).

    Опорна (опорний кістяк організму).

    Кровотворна (червоний кістковий мозок – джерело клітин крові).

    Обмінна (кістки – джерело Ca, F та інших мінеральних речовин).

А зараз давайте відповімо на проблемне питання, яке ми поставили на початку уроку: так все ж таки рух для життя, чи життя для руху?

Справді, людина пристосована, а можливо, і засуджена природою до руху. Люди не можуть не рухатись і починають робити це усвідомлено вже на четвертому місяці після народження – тягтися, вистачати різні предмети.

Роздатковий матеріал

Скелет (skeletos – висохлий) - Сукупність твердих тканин в організмі, що служать опорою тіла або окремих його частин і захищають його від механічних пошкоджень.

Скелет людини складається із з'єднаних між собою кісток. Вага скелета у загальній масі організму – 10–15 кг (у чоловіків дещо більше). Вказати точну кількість кісток в організмі людини неможливо. Сучасні вчені вказують, що в людини "дещо більше 200 кісток", а в тілі дитини їх близько 300.

Рекорди в скелеті: стремено - найменша кісточка довжиною 3 мм - знаходиться в середньому вусі. Найдовша кістка – стегнова. У чоловіка на зріст 1,8 м вона має довжину 50 см. Але рекорд утримує один дуже високий німець, стегнова кістка якого завдовжки 76 см відповідає висоті обіднього або письмового столу.

Протягом життя скелет постійно зазнає змін. Під час внутрішньоутробного розвитку хрящовий кістяк плода поступово заміщується кістковим. Цей процес триває також протягом кількох років після народження. У новонародженої дитини у скелеті майже 270 кісток, що набагато більше, ніж у дорослої. Така відмінність виникла через те, що дитячий скелет містить велику кількість дрібних кісточок, які зростаються у великі кістки лише до певного віку. Це, наприклад, кістки черепа, тазу та хребта. Хрестові хребці, наприклад, зростаються в єдину кістку (криж) лише у віці 18-25 років. І залишається 200-213 кісток, залежно від особливостей організму.

Скелет голови (череп) складається переважно з плоских, нерухомо з'єднаних між собою кісток, складається з 23 кісток.

У черепі розрізняють мозковий та лицьовий відділи. Верхня частина мозкового відділу утворена непарними лобовими та потиличними кістками та парними тім'яними та скроневими кістками. Вони утворюють склепіння черепа. В основі мозкового відділу черепа знаходяться клиноподібна кістка та пірамідні відростки скроневих кісток, в яких розташовані рецептори слуху та органу рівноваги. У мозковій частині черепа знаходиться головний мозок.

До лицьового відділу черепа відносяться верхня і нижня щелепи, вилицеві, носові і гратчасті кістки. Форму носових порожнин визначає гратчаста кістка. У ньому знаходиться орган нюху.

Кістки мозкового та лицьового черепа нерухомо з'єднані між собою, крім нижньої щелепи. Вона може рухатися не тільки вгору і вниз, але і вліво-вправо, вперед-назад. Це дозволяє пережовувати їжу і порозумітися. Нижня щелепа забезпечена підборіддям виступом, до якого прикріплюються м'язи, що беруть участь у мові.

Окружність голови

У новонародженого коло голови становить 35 см, але після закінчення зростання людини ця величина досягає 55 см, тобто за 16 років збільшується на 20 см при середніх темпах 1,25 см на рік. Якщо припустити, що зростання голови не припинилося б, до кінця життя її коло збільшилося б до 1,25 м у чоловіків і 1,35 м у жінок.

Висновок: череп визначає форму голови, захищає головний мозок, органи слуху, нюху, зору, служить місцем прикріплення м'язів, що у міміці.

Скелет тулуба складається з хребта та грудної клітки.

Хребет пов'язує частини тіла, виконує захисну функцію для спинного мозку та опорну для голови, рук та тулуба. Довжина хребта становить 40% довжини тіла. Хребет утворений 33-34 хребцями.

У ньому розрізняють такі відділи:

    шийний (7 хребців)

    грудний (12)

    поперековий (5)

    крижовий (5)

    куприковий (4-5)

У дорослої людини крижові та куприкові хребці зростаються в криж і куприк. У людини хребці хребці найменш розвинені. Вони відповідають хвостовим хребцям хребта тварин.

Як у всіх ссавців, ушийному відділіхребта, як і в людини сім хребців. З першим шийним хребцем череп зчленовується за допомогою двох виростків. Завдяки цьому зчленуванню можна піднімати і опускати голову. Цікаво, що перший шийний хребець немає тіла: воно приросло до тіла другого шийного хребця і утворило зуб: вісь, навколо якої у горизонтальній площині обертається перший шийний хребець разом із головою, коли жестом ми показуємо заперечення. Від спинного мозку зуб відокремлює зв'язка із сполучної тканини. Особливо неміцна вона у немовлят, тому їх голівку необхідно підтримувати, щоб уникнути травми.

За шийним відділом слідуєгрудний відділхребта. Він складається із 12 хребців, до яких прикріплюються ребра. З них 10 пар ребер за допомогою хрящів прикріплюються іншими кінцями до грудини. Дві нижні пари ребер закінчуються вільно. Грудний відділ хребта, ребра та грудина утворюють грудну клітину.
За грудним відділом слідує
поперековий відділ. Він складається з 5 хребців, досить масивних, оскільки їм доводиться витримувати основний тягар тіла.

Наступний відділ складається з 5 хребців, що зрослися, що становлять одну кістку - криж. Якщо поперековий відділ має високу рухливість, токрижовийнерухомий і дуже міцний. При вертикальному положенні тіла на нього падає значне навантаження.

Зрештою, останній відділ хребта -куприк. Він складається з 4-5 маленьких хребців, що зрослися.

Хребет людини має чотири вигини, шийний, грудний, поперековий, крижовий (у ссавців - лише шийний і крижовий).

Висновок: Завдяки S-подібній вигнутості хребет здатний пружинити і виконувати роль ресори, зменшуючи поштовхи під час руху. Це теж пристосування до прямоходіння.

Грудна клітина утворена 12-ма парами ребер, грудними хребцями та плоскою грудною кісткою – грудиною. Ребра є плоскими вигнутими дугою кістки, їх задні кінці рухомо з'єднані з грудними хребцями, а передні кінці 10 верхніх ребер за допомогою гнучких хрящів з'єднуються з грудною кісткою. Це забезпечує рухливість грудної клітки при диханні. Дві нижні пари ребер коротші від інших і закінчуються вільно.

Висновок: Грудна клітка захищає серце, легені, печінку, шлунок та великі судини від ушкоджень.

Плечовий пояс включає дві лопатки та дві ключиці.

З осьовим скелетом з'єднані суглобами лише ключиці. Кожна з них одним кінцем зчленовується з грудиною, іншим - з лопаткою та плечовою кісткою руки. Лопатки ж лежать вільно серед спиннихм'язіві при необхідності беруть участь разом із ключицями у русі руки. Так, піднімання руки над головою можливе за участю плечового пояса: рух відбувається в грудинно-ключичному суглобі.

Скелет руки (вільної верхньої кінцівки) складається з плечової кістки, двох кісток передпліччя - ліктьової та променевої, а також кісток кисті. У пензлі три частини: зап'ястя, п'ясті та фаланги пальців.

Великий палець руки протиставлений чотирьом іншим пальцям і з кожним може утворити обручку. Завдяки цьомулюдинаможе виконувати дрібні та точні рухи, необхідні длятрудової діяльності.

Рухливе зчленування кісток пензля дозволяє збирати дрібні предмети в жменю, утримувати їх, обертати й переміщати невеликі предмети деякі відстані, тобто виконувати як силові, а й точні руху, що недоступно навіть людиноподібним мавпам.

Скелет нижніх кінцівок має ряд особливостей, пов'язаних із прямоходінням. Він відрізняється великою міцністю, що досягається за рахунок деякого обмеження рухливості.

Пояс нижніх кінцівок представлений тазовими кістками. Це плоскі кістки, тісно зчленовані з крижом. Вони утворюють практично нерухоме зчленування. Тазові кістки разом з потужними м'язами, що прикріплюються до них, утворюють дно черевної порожнини, на яке спираються всі внутрішні органи.

Скелет ноги (вільні нижні кінцівки) починається стегновими кістками, які під кутом прикріплюються до тазових кісток, утворюючи міцну арку, здатну витримати великі навантаження. Зверніть увагу на розташування губчастої речовини: кісткові поперечини в ньому розташовані перпендикулярно один до одного і в сусідніх кістках однаково спрямовані. Вони збігаються з силами стискування та розтягування, що впливають на кістки. Суглобова головка стегнових кісток кругла, рухи можливі у будь-який бік, але вони обмежені зв'язками. У гомілки, як і передпліччя, дві кістки: великогомілкова і малогомілкова.

Велика гомілкова кістка зчленовується і зі стопою і зі стегном.

Це значно збільшує міцність, але знижує рухливість. Малогомілкова кістка знаходиться зовні, з боку мізинця, і несе менше навантаження.

Стопа людини складається аналогічно кисті із трьох частин: передплюсни, плюсни та фаланг пальців. У передплюсні найбільш потужні таранна і п'яткова кістки.

Підошва ноги має поздовжні та поперечні склепіння. Завдяки цьому вона пружинить при ходьбі та бігу, пом'якшує поштовхи при рухах.

Конспект безпосередньої освітньої діяльності для дітей старшого дошкільного віку
«Скелет та м'язи»

Ціль:Розширення уявлень дітей старшого дошкільного віку про організм людини (скелет та м'язи).

Завдання:

1.Познайомити дітей із будовою скелета та м'язів людини.

2.Удосконалювати знання дітей про правила профілактики переломів та вивихів.

3.Воспитывать почуття дбайливого ставлення до свого організму.

Обладнання: Розрізні картинки, знімки – томографія, картонні чоловічки, плакат «Скелет та м'язи людини».

Вихователь:

Діти всі живі істоти рухаються, бігають, бігають. Завдяки рухомому скелету та м'язам людина здатна рухатися. Він може ходити. Сідати, брати в руки предмети, відкривати, закривати рота, їсти, говорити і робити ще тисячу різних рухів. Людський скелет складається приблизно із двохсот восьми кісток. Напевно ви бачили як тягнуться до сонця стебла огірків, чіпляючись за опори. Органи людського тіла теж потребують опори, її створює кістяк. Рухливо з'єднані кістки ніг, рук і пальців - це важелі, і їм теж потрібна тверда основа, а ще кістки створюють захист для органів.

(Виховник супроводжує розповідь показом ілюстрацій «Скелет і м'язи»).

Вихователь:

Череп захищає мозок людини.

(Показ знімка – томографії).

Хребет складає основу скелета і захищає спинний мозок. Ребра – це плоскі вигнуті кістки. Вони захищають серце та легені. Людина має 12 пар ребер.

(Показ знімка – томографії).

Вихователь:

Діти, а як ви думаєте, яке б тіло людини без скелета?

Діти (відповіді дітей).

Вихователь:

Правильно, без кістяка тіло людини було б безформним, а внутрішні органи не мали б захисту.

Вірш:

Якщо спортом займатися

Постійно багато років,

Значить. Зміцнюватимуться

Наші м'язи та скелет!

Нехай скелет лише кістки.

Нам опорою слугує він.

Без нього ні в ліс, ні в гості

Не підете дарма!

Адже скелет поставу тримає,

М'язи кріпляться на ньому.

Він для тіла, як стрижень,

А м'язи надають об'єм.

У м'язах прихована наша сила,

М'яз - м'язом кличемо.

Людина тоді красива,

Коли стрункий і селен.

(Е. Цвєткова).

Вихователь:

М'язи складаються з еластичної тканини, яка подібно до гумки, може подовжуватися і коротшати. У нашому тілі налічується понад 600 м'язів. Вони підтримують скелет і змушують рухатися. А наш мозок дає їм накази. Коли ми розгинаємо м'яз руку, скорочується і тягне за собою кістку, і рука розгинається.

Фізкультхвилинка

Ми плескаємо руками, (діти ляскають у долоні)

Ми топаємо ногами (2 рази), (діти тупотять ногами)

Качаємо головою. (діти хитають головою)

Ми руки піднімаємо, (діти піднімають руки)

Ми руки опускаємо. (Діти опускають руки)

Ми ноги піднімаємо, (діти піднімають ноги)

Потім їх опускаємо (2 рази). (Діти опускають ноги)

І весело ми скачемо, (діти стрибають)

Хитаючи головою. (діти хитають головою)

Вихователь:

Хлопці, людина повинна берегти свій скелет, як ви вважаєте, чому?

Діти (відповіді дітей).

Вихователь:

Ми сьогодні з вами повинні скласти правила, щоб зберегти наш скелет та м'язи здоровими та міцними.

Кожен із вас на столах лежать розрізні картинки.

(картинки із зображенням різних ситуацій, що відповідають правилам:

1.Дотримуватися безпеки при катанні на ковзанах.

2.Не можна піднімати тяжкості.

3. Потрібно займатися фізкультурою та спортом.

4.Є більше продуктів, що містять кальцій.

5.Правильно сидіти за столом.

6.Бути акуратним, уважним, щоб не поранитися.

7. Не можна стрибати з висоти.

8. Не штовхати один одного під час гри та ін.)

Ви кожен збираєте свою картинку і по картинці придумати правило:

(Кожна дитина складає з частин картинку, і по картинці вигадує правило, потім кожен по черзі називають своє правило).

Вихователь:

Скажіть, хлопці, що нового та цікавого ви сьогодні дізналися на нашому занятті.

Діти (відповіді дітей).

Вихователь:

У вас у кожного на столі є маленькі чоловічки. (З картону - силует людини).

Якщо вам сподобалося заняття, і ви дізналися багато нового помістіть свого чоловічка на спортивний майданчик, а якщо не сподобалося, і вам було не цікаво і нічого нового ви не дізналися, посадіть чоловічка на лавку сумувати.

Тема. Будова скелета людини

Цілі уроку : - вивчити типи з'єднання кісток та їх зв'язок із виконуваними функціями. Розглянути будову суглобів. Вивчити будову скелета людини, її основних відділів;

Розвивати пізнавальний інтерес, уміння працювати у команді, формувати предметні вміння та комунікативні навички.

Виховувати гігієнічні та здоров'язберігаючі навички, дбайливе ставлення до свого здоров'я.

Обладнання та матеріали : таблиці "Скелет людини", "Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканини", скелет людини-модель, мультимедійна презентація.

Базові поняття та терміни : нерухомі, напіврухливе та рухоме з'єднання кісток, шов, суглоб, суглобова сумка, назви кісток, що утворюють скелет.

Концепція уроку : розглянути особливості з'єднання кісток скелета, навести приклади, показати функціональність такого з'єднання. Описати основні відділи скелета людини, перерахувати головні кістки, що входять до їхнього складу. Вказати на різноманітність функцій, що виконуються різними відділами скелета.

Тип уроку : комбінований.

Структура та зміст уроку

1.Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

Запитання до учнів.

Які хімічні речовини входять до складу кісткової тканини?

Які типи кісток ви знаєте?

Опишіть внутрішню будову кісток.

Як відбувається зростання кісток?

2.Вивчення нового матеріалу - розповідь вчителя.

Історія вивчення скелета. Давньогрецький філософ Демокріт збирав кістки на старих, зруйнованих цвинтарях та вивчав їх. Світило римської медицини - Клавдій Галлен здійснив подорож до Олександрії, оскільки там був єдиний, на той час, скелет людини. Петро 1 заснував кундсткамеру – колекцію з анатомії.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з основними відділами скелета людини, дізнаємося, якими кістками вони утворені. Але почнемо з типів з'єднання кісток.

Типи з'єднання кісток:

- нерухоме з'єднання кісток досягається шляхом їх зрощення. Рухи у своїй відсутні. Нерухомість кісток мозкового відділу черепа досягається тим, що численні виступи однієї кістки входять у відповідні поглиблення іншої. Таке з'єднання отримало назву шва.

- напіврухоме з'єднання кісток досягається пружними хрящовими прокладками між кістками. Такі прокладки знаходяться у хребті між окремими хребцями. При ходьбі, бігу, стрибках прошарку пружного хряща діють, як амортизатори, пом'якшуючи різкі поштовхи та оберігаючи тіло від струсу. Кістки грудної клітки також можуть рухатися завдяки хрящам. Таке з'єднання має опорне, захисне та рухове значення

- рухоме з'єднання кісток трапляється частіше. Їх називають суглобами. Вони забезпечують умови руху частин тіла. Суглоби влаштовані просто. Кожен з них включає покриті гладким хрящем суглобові поверхні кісток, що зчленовуються, суглобову сумку (капсулу) і суглобову порожнину. У капсулі два шари. Зовнішній - фіброзний - щільний, він утримує кістки, що зчленовуються, один біля одного і захищає суглоб від пошкоджень. Зсередини капсула покрита синовіальною оболонкою, яка бере участь у виробленні особливої ​​рідини – синовіальної. Вона служить мастилом поверхонь, що зчленовуються, і живить хрящове покриття.

Ускладнюють допоміжні елементи суглоби. Це зв'язки та сухожилля, які вплітаються у капсулу суглоба та скріплюють його стінку.

Фізкультхвилинка.

Будова скелета людини

У скелеті розрізняють: скелет голови, скелет тулуба та скелет верхніх та нижніх кінцівок.

Скелет голови – череп.

Який він, череп, з погляду сучасної анатомії? Фахівці поділяють його намозковий, охороняючий головний мозок, талицьовий, Мозковий відділ, що утворює кісткову основу обличчя, утворений поруч плоских кісток. Кістки утворюють округлу порожнину черепа.

Вгору від очних ямок піднімається забезпечена горбами лобова кістка, що з'єднується ззаду в області даху (купола) черепа з двома тім'яними кістками. Ззаду розташована потилична кістка, а з боків – дуже тонкі скроневі кістки. Розглядаючи череп знизу, тобто з боку основи. кидається у вічі великий потиличний отвір. Поряд з ним і попереду розташовані дрібніші отвори та канали, призначені для черепних нервів та їх гілок, а також кровоносних судин.

Лицьова частина, на будівництво якої йде 16 тонших кісток, пов'язана з органами дихання, травлення і почуттів. Нижня щелепа – єдина рухлива кістка черепа. На лицьовому черепі відразу привертають увагу великі очниці і зовнішній отвір порожнини носа. Його злегка прикривають дрібні носові кісточки, що зверху зрослися один з одним, завдяки чому ніс у людини трохи видається вперед. Трохи нижче очних ямок лежать парні верхньощелепні кістки.

Скелет тулуба.

Скелет тулуба складається зхребта та грудної клітки.

Основу скелета складаєхребет, має оригінальну конструкцію. Якби він являв собою суцільний кістковий стрижень, то наші рухи були б скутими, позбавленими гнучкості. Завдяки такій будові хребта людина може нагинатися, стрибати, перекидатися, їздити верхи, бігати. Дуже міцні міжхребцеві зв'язки допускають найскладніші рухи і водночас створюють надійний захист спинного мозку - він не піддається будь-яким механічним впливам при найнеймовірніших згинах хребта. Хребет складається з 33-34 хребців. У ньому розрізняють такі відділи:шийний (7 хребців), грудний (12), поперековий (5), крижовий (5) та куприковий (4-5 хребців). У дорослої людини крижові та куприкові хребці зростаються вкриж і хвиля. Хребет людини має вигини, що відіграють роль амортизатора: завдяки їм пом'якшуються поштовхи при ходьбі, бігу, стрибках, що дуже важливо для запобігання внутрішнім органам і особливо головному мозку від струсів. Хребет утворенийхребцями. Типовий хребець складається із тіла, від якого ззаду відходить дуга. Від дуги відходять відростки. Між задньою поверхнею тіла хребця та дугою знаходиться хребетний отвір. Накладаючись один на одного, хребетні отвори утворюютьхребетний канал, у якому знаходиться спинний мозок.

Грудна клітина утворена 12 парами ребер, рухомо з'єднаних з грудним відділом хребта і з грудиною. Грудна клітка захищає серце, легені, великі судини та інші органи від ушкоджень, служить місцем прикріплення дихальних м'язів та деяких м'язів верхніх кінцівок.

Скелет кінцівок.

Скелет будь-якої кінцівки складається з двох частин:пояси кінцівок і скелета вільної кінцівки. Кістки пояса кінцівок з'єднують вільні кінцівки зі скелетом тулуба.

Пояс верхніх кінцівок утворений двомалопатками та двома ключицями. Скелет вільної верхньої кінцівки складається з:плечовий кістки, кісток передпліччя і пензля. Плечова кістка утворює з лопаткою рухоме з'єднання(плечовий суглоб), що дозволяє здійснювати різні рухи рукою. Передпліччя утворенепроменевий і ліктьової кістки. Здатність променевої кістки повертатися навколо ліктьової дозволяє здійснювати такі рухи, як повертання ключа, обертання викрутки. Пензель утворена великою кількістю дрібних кісток. У ній розрізняють три відділи:зап'ястя, п'ясть і пальців фаланги.

Пояс нижніх кінцівок (тазовий пояс) становлять дві тазові кістки, які з'єднуються зкрижом. Тазові кістки разом із крижом утворюють кільце, на яке спирається хребетний стовп (тулуб). З тазовими кістками з'єднуються скелет нижніх кінцівок і м'язи, він служить їм опорою і бере участь у рухах. Тазовий пояс також підтримує та захищає внутрішні органи. Скелет вільної нижньої кінцівки складається зстегнової кістки, кісток гомілки і стопи. Масивна стегнова кістка - найбільша кістка скелета людини. До кісток гомілки відносятьсявеликогомілкова і малогомілкова кістки. Кістки стопи поділяють на кісткипередплюсни, плюсни іпальців фаланги.

3. Узагальнення, систематизація, контроль знань та умінь

    Розповісти про будову скелета.

1 група - скелет голови (череп),
2 група – скелет тулуба (Поясніть, яке значення має збільшення розмірів хребців у нижній частині хребта.)
3 група - скелет кінцівок та поясів кінцівок.

4 . Домашнє завдання Підручник стор.48-51, заповнити таблицю за зразком остаточно.

Тема. Будова скелета людини.

Цілі уроку : - вивчити типи з'єднання кісток та їх зв'язок із виконуваними функціями. Розглянути будову суглобів. Вивчити будову скелета людини, її основних відділів;

Розвивати пізнавальний інтерес, уміння працювати у команді, формувати предметні вміння та комунікативні навички.

Виховувати гігієнічні та здоров'язберігаючі навички, дбайливе ставлення до свого здоров'я.

Обладнання та матеріали : таблиці "Скелет людини", "Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканини", скелет людини-модель, мультимедійна презентація.

Базові поняття та терміни : нерухомі, напіврухливе та рухоме з'єднання кісток, шов, суглоб, суглобова сумка, назви кісток, що утворюють скелет.

Концепція уроку : розглянути особливості з'єднання кісток скелета, навести приклади, показати функціональність такого з'єднання. Описати основні відділи скелета людини, перерахувати головні кістки, що входять до їхнього складу. Вказати на різноманітність функцій, що виконуються різними відділами скелета.

Тип уроку : комбінований.

Структура та зміст уроку

1.Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

Запитання до учнів.

Які хімічні речовини входять до складу кісткової тканини?

Які типи кісток ви знаєте?

Опишіть внутрішню будову кісток.

Як відбувається зростання кісток?

2.Вивчення нового матеріалу - розповідь вчителя.

Історія вивчення скелета. Давньогрецький філософ Демокріт збирав кістки на старих, зруйнованих цвинтарях та вивчав їх. Світило римської медицини- Клавдій Галлен здійснив подорож до Олександрії, оскільки там був єдиний, на той час, скелет людини. Петро 1 заснував кундсткамеру- Колекцію з анатомії.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з основними відділами скелета людини, дізнаємося, якими кістками вони утворені. Але почнемо з типів з'єднання кісток.

Типи з'єднання кісток:

- нерухоме з'єднаннякісток досягається шляхом їх зрощення. Рухи у своїй відсутні. Нерухомість кісток мозкового відділу черепа досягається тим, що численні виступи однієї кістки входять у відповідні поглиблення іншої. Таке з'єднання отримало назву шва.

- напіврухоме з'єднаннякісток досягається пружними хрящовими прокладками між кістками. Такі прокладки знаходяться у хребті між окремими хребцями. При ходьбі, бігу, стрибках прошарку пружного хряща діють, як амортизатори, пом'якшуючи різкі поштовхи та оберігаючи тіло від струсу. Кістки грудної клітки також можуть рухатися завдяки хрящам. Таке з'єднання має опорне, захисне та рухове значення

- рухоме з'єднання кістоктрапляється частіше. Їх називають суглобами. Вони забезпечують умови руху частин тіла. Суглоби влаштовані просто. Кожен з них включає покриті гладким хрящем суглобові поверхні кісток, що зчленовуються, суглобову сумку (капсулу) і суглобову порожнину. У капсулі два шари. Зовнішній - фіброзний - щільний, він утримує кістки, що зчленовуються, один біля одного і захищає суглоб від пошкоджень. Зсередини капсула покрита синовіальною оболонкою, яка бере участь у виробленні особливої ​​рідини – синовіальної. Вона служить мастилом поверхонь, що зчленовуються, і живить хрящове покриття.

Ускладнюють допоміжні елементи суглоби. Це зв'язки та сухожилля, які вплітаються у капсулу суглоба та скріплюють його стінку.

Фізкультхвилинка.

Будова скелета людини.

У скелеті розрізняють: скелет голови, скелет тулуба та скелет верхніх та нижніх кінцівок.

Скелет голови – череп.

Який він, череп, з погляду сучасної анатомії? Фахівці поділяють його на мозковий, охороняючий головний мозок, та лицьовий, Мозковий відділ утворює кісткову основу обличчя утворений поруч плоских кісток. Кістки утворюють округлу порожнину черепа.

Вгору від очних ямок піднімається забезпечена горбами лобова кістка, що з'єднується ззаду в області даху (купола) черепа з двома тім'яними кістками. Ззаду розташована потилична кістка, а з боків – дуже тонкі скроневі кістки. Розглядаючи череп знизу, тобто з боку основи. кидається у вічі великий потиличний отвір. Поряд з ним і попереду розташовані дрібніші отвори та канали, призначені для черепних нервів та їх гілок, а також кровоносних судин.

Лицьова частина, на будівництво якої йде 16 тонших кісток, пов'язана з органами дихання, травлення і почуттів. Нижня щелепа – єдина рухлива кістка черепа. На лицьовому черепі відразу привертають увагу великі очниці і зовнішній отвір порожнини носа. Його злегка прикривають дрібні носові кісточки, що зверху зрослися один з одним, завдяки чому ніс у людини трохи видається вперед. Трохи нижче очних ямок лежать парні верхньощелепні кістки.

Скелет тулуба.

Скелет тулуба складається з хребта та грудної клітки.

Основу скелета складає хребет,має оригінальну конструкцію. Якби він являв собою суцільний кістковий стрижень, то наші рухи були б скутими, позбавленими гнучкості. Завдяки такій будові хребта людина може нагинатися, стрибати, перекидатися, їздити верхи, бігати. Дуже міцні міжхребцеві зв'язки допускають найскладніші рухи і водночас створюють надійний захист спинного мозку - він не піддається будь-яким механічним впливам при найнеймовірніших згинах хребта. Хребет складається з 33-34 хребців. У ньому розрізняють такі відділи: шийний (7 хребців), грудний (12), поперековий (5), крижовий (5) та куприковий (4-5 хребців). У дорослої людини крижові та куприкові хребці зростаються в криж і хвиля.Хребет людини має вигини, що відіграють роль амортизатора: завдяки їм пом'якшуються поштовхи при ходьбі, бігу, стрибках, що дуже важливо для запобігання внутрішнім органам і особливо головному мозку від струсів. Хребет утворений хребцями. Типовий хребець складається із тіла, від якого ззаду відходить дуга. Від дуги відходять відростки. Між задньою поверхнею тіла хребця та дугою знаходиться хребетний отвір. Накладаючись один на одного, хребетні отвори утворюють хребетний канал, у якому знаходиться спинний мозок.

Грудна клітина утворена 12 парами ребер, рухомо з'єднаних з грудним відділом хребта і з грудиною. Грудна клітка захищає серце, легені, великі судини та інші органи від ушкоджень, служить місцем прикріплення дихальних м'язів та деяких м'язів верхніх кінцівок.

Скелет кінцівок.

Скелет будь-якої кінцівки складається з двох частин: пояси кінцівок і скелета вільної кінцівки. Кістки пояса кінцівок з'єднують вільні кінцівки зі скелетом тулуба.

Пояс верхніх кінцівокутворений двома лопатками та двома ключицями. Скелет вільної верхньої кінцівки складається з: плечовий кістки, кісток передпліччя і пензля.Плечова кістка утворює з лопаткою рухоме з'єднання (плечовий суглоб), що дозволяє здійснювати різні рухи рукою. Передпліччя утворене променевий і ліктьової кістки. Здатність променевої кістки повертатися навколо ліктьової дозволяє здійснювати такі рухи, як повертання ключа, обертання викрутки. Пензель утворена великою кількістю дрібних кісток. У ній розрізняють три відділи: зап'ястя, п'ясть і пальців фаланги.

Пояс нижніх кінцівок(тазовий пояс) становлять дві тазові кістки, які з'єднуються з крижом. Тазові кістки разом із крижом утворюють кільце, на яке спирається хребетний стовп (тулуб). З тазовими кістками з'єднуються скелет нижніх кінцівок і м'язи, він служить для них опорою і бере участь у їх рухах. Тазовий пояс також підтримує та захищає внутрішні органи. Скелет вільної нижньої кінцівки складається з стегнової кістки, кісток гомілки і стопи.Масивна стегнова кістка - найбільша кістка скелета людини. До кісток гомілки відносяться великогомілкова і малогомілкова кістки. Кістки стопи поділяють на кісткипередплюсни, плюсни і пальців фаланги.

3. Узагальнення, систематизація, контроль знань та умінь

    Розповісти про будову скелета.

1 група - скелет голови (череп),
2 група – скелет тулуба (Поясніть, яке значення має збільшення розмірів хребців у нижній частині хребта.)
3 група - скелет кінцівок та поясів кінцівок.

4 . Домашнє завдання

Підручник стор.48-51, заповнити таблицю за зразком до кінця.

gastroguru 2017